Tysiące wiosek w „dziewiczej” Amazonii. Niesamowite odkrycie, które zmienia spojrzenie na ten obszar

Naukowcy z Uniwersytetu w Exeter odkryli w Amazonii resztki tysięcy wiosek. Nie powstały one tylko przy dorzeczu Amazonki, lecz również z dala od wody. Uznawane do tej pory za niezamieszkane obszary okazały się ośrodkami tętniącymi życiem.

W osiedlach z lasów Amazonii mówiono różnymi językami i w inny sposób kształtowano środowisko. Do tej pory naukowcy myśleli, że ludzie żyli w pobliżu rzek.

Ekosystem dużych części Amazonii, który uznawano za dziewiczy i wolny od ludzkiej ingerencji był poddawany różnego rodzaju przekształceniom. Znaleziono ślady po ufortyfikowanych wioskach oraz geoglify, czyli wykonane w ziemi wzory, które powstają poprzez wykopanie rowów czy ułożenie kamieni.

Rozpowszechniło się błędne przekonanie, że Amazonia była nietkniętym przez ludzi terenem, zamieszkałym jedynie przez rozproszone ludy koczownicze. To nieprawda. Znaleźliśmy ludzkie siedziby z dala od głównych rzek, o wiele większe niż przypuszczaliśmy, a ich wpływ na otoczenie pozostaje widoczny aż do dziś. Amazonia jest kluczowa dla regulacji klimatu Ziemi. Powiększanie wiedzy o jej historii pomoże wszystkim podejmować lepsze decyzje o tym, jak dbać o nią w przyszłości – powiedział dr Jonas Gregorio de Souza z wydziału Archeologii Uniwersytetu w Exeter.

Jego zdanie popiera profesor José Iriarte z Uniwersytetu w Exeter – Jesteśmy bardzo podekscytowani znalezieniem tak bogatych dowodów. Większość Amazonii nie została jeszcze odkryta, ale badania takie jak nasze pokazują, że stopniowo zbieramy coraz więcej i więcej informacji o historii największego lasu równikowego na planecie. Nasze badania pokazują, że musimy zmienić myślenie o historii Amazonii. To na pewno nie była okolica osiedlona tylko wzdłuż rzek, a ludzie tam żyjący zmieniali krajobraz. Obszar zbadany przez nas zamieszkany był przez co najmniej dziesiątki tysięcy ludzi.

Źródło: wprost.pl

Fot.: wikimedia commons

Nicola Chwist

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*