Żelazna Brygada to nic innego, jak „II brygada legionów”. Wrocławscy uczniowie oraz studenci przyczynili się do remontu pomnika legionistów w ukraińskiej miejscowości Pasieczna, która wchodziła w skład II Rzeczypospolitej Polskiej.
Jak powiedziała PAP Grażyna Orłowska-Sondej: „Ten remont, odnowienie pomnika, przeprowadzili studenci z wrocławskiego uniwersytetu oraz uczniowie szkoły gastronomicznej i zespołu szkół w Lubawce. Dzieciaki same lały beton pod postument, ponieważ na Ukrainie nie ma fachowców, gdyż wszyscy pracują na budowach w Polsce”. Zaznaczyła również, że odsłonięcie pomnika odbędzie się 4 listopada w owje miejscowości na Ukrainie.
Organizatorka akcji już od kilka lat prowadzi akcję „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Dzięki tej akcji wyremontowano kilkaset polskich cmentarzy na dawnych kresach wschodnich. Fundusze na pomnik Żelaznej Brygady uzyskano m.in. dzięki ogłoszeniu informacji o akcji przez TVP Polonię. Orłowska-Sondej angażuje młodzież, studentów i samorządowców na Śląsku.
Żelazna Brygada powstała już w 1914 roku i od samych początków walczyła z Rosjanami. „Żelazna Brygada budziła podziw nie tylko wśród rodaków, ale również i innych narodów” – napisano na stronie internetowej Fundacji Studio Wschód. W ciągu 50 godzin legioniści zbudowali 7 kilometrów drogi z okrąglaków z 28 mostami. Dzięki temu czynowi zaskoczyli Rosjan, którzy nie spodziewali się ataku ze strony, z której nie ma żadnej drogi. Na granicy z Węgrami postawiono 7-metrowy krzyż, na którym rzeźnik z Krakowa, Adam Szania, wyżłobił bagnetem napis: Młodzieży Polska – patrz na ten krzyż. Legiony Polskie dźwignęły go wzwyż, przechodząc góry, lasy i wały – dla Ciebie Polsko i dla Twojej chwał.
Organizatorka działa na Śląsku ze względu na to, że ponad połowa mieszkańców tego regionu to dawni mieszkańcy Kresów Wscodnich, którzy wyjechali z Wołynia czy Małopolski Wshodniej pod presją radzieckiego zaborcy.
Źródło: dzieje.pl
Fot.: Wikimedia Commons
Błażej Filipiak