Udaremniono przemyt carskich monet

Przemyt 16 srebrnych monet z czasów carskich został udaremniony przez funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) z Podkarpacia. Ukraiński kierowca busa przewoził je w portfelu.

„Cenne monety” zostały znalezione podczas kontroli celnej na przejściu granicznym z Ukrainą Budomierz-Hruszew. Ukraiński kierowca kierował się w stronę Polski. Okazało się, że ukraiński kierowca busa przewoził w portfelu srebrne monety carskie. Były to monety o różnych nominałach, m.in. z wizerunkiem Katarzyny II, Piotra I, a także pamiątkowy medal – poinformowała rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Edyta Chabowska. Wśród monet największą uwagę zwraca rubel familijny o nominale 10 złotych, pochodzący z 1836 roku. Na rublu przedstawiony jest wizerunek Mikołaja I. Na awersie monety przedstawiono głowę cara zwróconą w prawo, na rewersie monety widnieje głowa carycy otoczona przez siedmioro dzieci pary carskiej. Na rynku numizmatycznym takie monety osiągają wysokie ceny. Np. zachowany w bardzo dobrym stanie rubel familijny został sprzedany na aukcji w Polsce za ponad 350 tys. zł, a w Berlinie za 650 tys. euro – dodała Chabowska.

Według Damiana Marciniaka, który jest właścicielem gabinetu numizmatycznego, monety te mogą być kopiami/falsyfikatami: Dla mnie osobiście, posiadając trochę numizmatycznej wiedzy, te monety w ogóle nie wyglądają na wybite w swojej epoce. Identyczną opinię na ich temat wyraził jeden z lepszych specjalistów numizmatycznych w naszym kraju – podaje cytowany przez portal zwiadowcahistorii.pl Damian Marciniak.

Z pewnością jesteśmy ciekawi wyników ekspertyzy.

Źródło: zdziennikaodkrywcy.pl, zwiadowcahistori.pl, onet.pl

Fot. Krajowa Administracja Skarbowa

Sandra M. Bożek

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*