Unikatowa figurka sprzed 7 tys. lat na Podkarpaciu

W jednej z podkarpackich wsi, archeolog z Wielkopolski odnalazł fragment glinianej figurki sprzed ok. 7 tys. lat. Jego zdaniem, jest to jedno z nielicznych znalezisk tego typu z tego okresu znanych z obszaru Polski.
Archeolog Piotr Alagierski spędzał urlop w rejonie wsi Kosina na Podkarpaciu. Podczas spaceru na polu uprawnym natknął się na ok. 7-centymetrowy fragment figurki człowieka wykonanej z wypalonej gliny. Zachowała się większa część wyraźnie zarysowanej głowy, tułów i części ręki.
W rozmowie z PAP archeolog zaznaczył, że jest to zabytek o randze ogólnopolskiej. Tego typu znaleziska z tego okresu są bardzo rzadko spotykane. Ciekawa jest stylistyka jego wykonania, która nawiązuje bardziej do podobnych figurek z obszaru Słowacji i Rumunii. Jak wyjaśnia archeolog, odkrywane do tej pory figurki z tego okresu w Polsce są wykonane w inny, bardziej schematyczny sposób m.in. uwydatnione są elementy płciowe. W odnalezione figurce szczegóły głowy są wyraźnie wymodelowane. Widoczne są zamarkowane włosy, nos i podróbek. Na klatce piersiowej widoczny jest wcięty element. Zdaniem archeologa, najprawdopodobniej w ten sposób oddano szatę. Natomiast na szyi widoczny jest naszyjnik. Brakuje uwypuklonych cech płciowych.
Archeolog dostrzegł również duże ilości fragmentów naczyń ceramicznych i obsydianu. Szkło wulkaniczne jest surowcem znanym z terenów Ukrainy i Słowacji. Jego zdaniem, w miejscu odnalezienia figurki była osada należąca do pierwszych rolników zamieszkujących obecną Polską.
Archeolog zainteresował się tym miejscem i planuje tam rozpocząć wykopaliska. Chce poznać kontekst odkrycia i mieć pewność, że znajdowała się tam osada. Figurka zaś zostanie poddana specjalistycznym analizom chemicznym. Dzięki temu będzie można dowiedzieć się, skąd pochodziła glina, z której ją wykonano.
Figurka została przekazana do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Rzeszowie.
Źródło: naukawpolsce.pap.pl
Fot.: Wikimedia Commons
Emilia Ostapowicz

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*