pogrzeb żołnierzy poległych w Kołobrzegu

Uroczysty pogrzeb żołnierzy poległych w Kołobrzegu w 1945 roku

7 marca odbył się pogrzeb żołnierzy poległych w Kołobrzegu z  1. Armii Wojska Polskiego

Uroczysty pogrzeb żołnierzy poległych w Kołobrzegu należących do 18. Pułku Piechoty 6. Dywizji Piechoty odbył się 7 marca 2025 roku na Cmentarzu Wojennym w Kołobrzegu. W czasie uroczystości obecny był między innymi Stanisław Wziątek, wiceminister Obrony Narodowej oraz prezydentka Kołobrzegu Anna Mieczkowska.

Walki o Kołobrzeg trwały od 4 do 18 marca 1945 roku. Początkowo uczestniczyli w niej żołnierze Armii Czerwonej. Jednak kiedy ich natarcia okazały się nieskuteczne 6 marca podjęto decyzję o zaangażowaniu do walk żołnierzy polskich z 1. Armii Wojska Polskiego pod dowództwem gen. Stanisława Popławskiego. Dużą rolę w szturmowaniu miasta odegrały 3., 4. i 6. Dywizja Piechoty. Byli oni wspierani przez artylerię i lotnictwo.

W walkach trwających dwa tygodnie wzięło udział około 28 tysięcy żołnierzy polskich i radzieckich, którzy walczyli z 4-8 tysiącami żołnierzy niemieckich. W czasie walk poległo około 1400 polskich żołnierzy. W czasie walk zabudowa Kołobrzegu została zniszczona w 90%. Obok Powstania Warszawskiego, Bitwa o Kołobrzeg była największym podczas II wojny światowej, starciem miejskim z udziałem polskich żołnierzy.

Odnalezienie ciał polskich żołnierzy

W grudniu 2017 roku do Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu przyszedł pan Jan Przybyś. Mężczyzna w czasie prac ogrodowych natrafił na kości. Praca ekshumacyjne przeprowadził Zakład Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie pod kierownictwem dr. hab. n. med. Andrzeja Ossowskiego. Wykonane badania i odnalezione przedmioty wskazują na to, że byli to żołnierze Wojska Polskiego. Nie udało się jednak zidentyfikować ciał.

W lutym na konferencji prasowej Ossowski, prorektor ds. Technologii Medycznych PUM w Szczecinie, kierownik Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów powiedział:

Przeprowadziliśmy analizy medyczno-sądowe, antropologiczne, pobraliśmy materiał do analiz genetycznych i w przyszłości, jeśli zgłoszą się rodziny zaginionych żołnierzy w Kołobrzegu, przekażą nam swój materiał genetyczny, to będzie możliwość identyfikacji tych żołnierzy. I wtedy będziemy mogli zamknąć tę historię klamrą i przywrócić tożsamość, twarz tym żołnierzom 

Uroczysty pogrzeb żołnierzy poległych w Kołobrzegu

Na polecenie szefa Ministerstwa Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza pogrzeb odbył się z pełną asysta wojskowa. Do obu trumien zostały przymocowane tabliczki z takim samym napisem: Tu spoczywa Żołnierz Wojska Polskiego o nieznanej tożsamości, ekshumowany w 2017 roku w Kołobrzegu z posesji przy ul. Wolności nr 26. Odnalezione przy nim przedmioty trafiły do Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu i wskazują, że był to żołnierz 18. Pułku Piechoty 6. Dywizji Piechoty. Niech spoczywa w pokoju. Cześć Jego Pamięci!

W czasie pogrzebu swoje przemówienie wygłosił wiceminister obrony narodowej Stanisław Wziątek:

Naród bez pamięci traci swoją tożsamość i umiera, dlatego powinniśmy pamiętać. Powinniśmy pamiętać o ważnych wydarzeniach w życiu narodu, ale także powinniśmy pamiętać o bohaterach. O tych, którzy oddali życie za naszą wolność, za niepodległość naszej ojczyzny, ale także za to, że możemy teraz, tu (…) w Kołobrzegu mieszkać, żyć, kochając tę piękną pomorską ziemię.

Budując bezpieczeństwo Polski, Europy dzisiaj i w przyszłości, musimy pamiętać o czasie, który minął. Aby nigdy nie było wojny, musimy być silni doskonałym przygotowaniem, wyposażeniem polskiego wojska. Musimy być silni swoimi patriotycznymi uczuciami i oddaniem dla ojczyzny. Musimy być silni jednością działania

Swoje przemówienie wygłosiła również prezydentka Kołobrzegu Anna Mieczkowska.

Naszym moralnym obowiązkiem, jako kołobrzeżan, jest pamiętać nie tylko dziś, ale każdego dnia. Bo ich (żołnierzy polskich) ofiara, to nasza historia, nasza tożsamość i nasza duma

Podczas uroczystości modlitwy w intencji poległych żołnierzy odmówili kapelan Garnizonu Kołobrzeg ks. płk Hubert Andrzejewski oraz kapelan kościoła grekokatolickiego ks. mjr Robert Rosa. Znicze pamięci zapalili wiceszef MON, prezydent Kołobrzegu oraz wicewojewoda Dawid Krystek.


Źródło: Bezimienni polscy żołnierze spoczęli na cmentarzu wojennym w Kołobrzegu, Polska Agencja Prasowa [dostęp: 8.03.2025].

Comments are closed.