Badacze ustalili, jakie pokarmy spożywały osoby, które brały udział w budowie Stonehenge – jednej z najsłynniejszych budowli neolitycnych na świecie. Wszystko za sprawą dzięsięcioletnich badań, które przeprowadzili pracownicy naukowi z trzech brytyjskich uniwerystetów.
Naukowcy badający teren wokół Stonehenge, znajdującego się w pobliżu angielskiego miasta Salisbury w hrabstwie Wiltshire, ustalili jakie pokarmy spożywali budowniczowie jednego z najsłynniejszych kompleksów neolitycznych. Według badaczy, głównym składnikiem diety budowniczych Stonehenge było mięso, a konkretniej wieprzowina i wołowina. Ta pierwsza stanowić miała przeszło 90% produktów mięsnych. Zwierzęta, z których przyrządzano pokarmy, miały pochodzić ze wszystkich rejonów Wielkiej Brytanii. Największym zaskoczeniem było jednak to, że kilka zwierząt, których kości znaleziono w rejonie Stonehenge, pochodziły z terenów dzisiejszej Szkocji (Stonehenge znajduje się na południu Wysp Brytyjskich, a Szkocja na północy). Ponadto ważnym składnikiem potraw miało być mleko, z którego przyrządzano różne produkty nabiałowe.
Naukowcy wyniki swoich badań oparli o znalezione w rejonie Stonehenge zwierzęce zęby i kości. Badanie przeprowadzili pracownicy z uniwersytetów w Yorku, Sheffield i Cardiff. Trwały one blisko dziesięć lat, a ich wyniki zostaną zaprezentowane na wystawie Feast! Food Stonehenge, która zostanie otwarta 20 października – będzie ona czynna do września 2018 roku.
Źródło: theguardian.com, salisburyjournal.com
Hubert Nowak / Veritas de Historia