Odnaleziono 500-letnie drukowane teksty

Strony, liczące sobie ponad 500 lat, zostały wydrukowane przez Wiliama Caxtona i zostały odnalezione w archiwach. Znalezisko zostało już uznane za „emocjonujące”.

Dwie odnalezione strony pochodziły z podręcznika dla księży. Wydrukowane zostały na przełomie 1476 i 1477 roku. Spoczywały w kartonie na dnie archiwów w Uniwersytecie w Reading. Bibliotekarka Erika Delbecque odkryła fascynujące znalezisko. Ma doświadczenie w katalogowaniu pozycji historycznych.

Tekst jest napisany po łacinie, charakterystycznej dla średniowiecza, a czcionka i układ jest bardzo typowy dla wczesnego drukarstwa w Europie.

Pani Delbecque, która odnalazła teksty mówi, że jest to niewiarygodne, aby mieć taki eksponat historyczny tuż pod nosem, a jednocześnie jest on niezidentyfikowanym drukiem Wiliama Caxtona. Powiedziała: Ten dobrze zachowany przedmiot jest jedynym tego rodzaju i jednym z zaledwie dwóch zachowanych fragmentów tej średniowiecznej książki Caxton. (…) strona została wcześniej wklejona do innej książki. Rozumiemy, że został on uratowany przez bibliotekarza Uniwersytetu w Cambridge w 1820 roku, który nie miał pojęcia, że to oryginalny Caxton.

Caxton był pierwszym, który wydrukował książkę w języku angielskim i stworzył pierwszą drukarkę angielską, według British Library. Zdobył potencjał komercyjny nowej technologii, pracując jako kupiec na Niderlandach i w Niemczech. Caxton założył własną drukarnię w Londynie pod koniec 1475 r. lub na początku 1476 r.

Fot.: UNIVERSITY OF READING

Błażej Filipiak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*