W Bałtyku odnaleziono wrak statku z przełomu XV i XVI wieku | Video

W Morzu Bałtyckim odnaleziono doskonale zachowany wrak statku. Jego pochodzenie datuje się na przełom XV i XVI wieku. Jest to niezwykle cenne znalezisko, gdyż trafienie na tak dobrze zachowany wrak z tego okresu jest niecodzienne.

Odkrycia dokonał międzynarodowy zespół. Po raz pierwszy, w 2009 roku, przy użyciu sonaru bocznego, grupa badaczy ze Szwedzkiej Administracji Morskiej natrafiła na wrak 24 mile od wybrzeża Szwecji. Znalezisko znajduje się prawie na środku Morza Bałtyckiego, na głębokości około 140 metrów. W marcu bieżącego roku, przy pomocy robotów podwodnych, przeprowadzono szereg badań.

Wrak nazwano Okänt Skeep, czyli Bezimienny, gdyż w czasach, gdy go wybudowano rzadko nadawano statkom nazwy, podał kierujący pracami dr Rodrigo Pacheco – Ruiz. Wrak mierzy 16 metrów długości, a jego stan zachowania jest niezwykle dobry. Mimo setek lat nadal można dostrzec ozdobna rufę, część olinowania, czy maszty. Archeolodzy za cenny skarb uważają małą łódź, która znajdowała się na statku.

Prawdopodobne jest, że statek zatopiono w czasie nieznanej bitwy, która toczyła się
o niepodległość Szwecji w latach 1521 – 1523. Inna hipoteza zakłada, że zatonął w czasie wojny rosyjsko – szwedzkiej z lat 1554 – 1557.

Źródło: divers24.pl

Karolina Charchowska

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*