W Biskupcu ponownie odnaleziono karolińskie denary z IX wieku

W gminie Biskupiec w czasie prac archeologicznych odkryto 13 denarów wybitych przez władców z dynastii Karolingów. Parę miesięcy temu natrafiono tam na znalezisko w postaci aż ponad stu karolińskich monet.

Skarb odnaleziono w czasie drugiego etapu prac archeologicznych, o czym poinformował Łukasz Szczepański z Muzeum w Ostródzie. Prace odbyły się w sierpniu tam, gdzie miały miejsce wcześniejsze badania, czyli w gminie Biskupiec, dokładniej w powiecie nowomiejskim. Na skarb składa się dwanaście denarów Ludwika Pobożnego oraz jeden Karola Łysego.

Wcześniej archeolodzy znaleźli blisko 118 monet, które również były z czasów dwóch powyżej wymienionych monarchów. Podsumowując, do tej pory zebrano 131 monet. Odkrycie to jest naprawdę wyjątkowe, o czym mówią sami archeolodzy, gdyż jest to pierwszy zbiór denarów karolińskich na jaki natrafiono na ziemiach polskich.

Biskupiec i jego okolice to dawne pogranicze słowiańsko-pruskie. W IX wieku głównymi monetami jakich używano na tych terenach były monety arabskie nazywane również siekańcami. Karolińskie denary w postaci trzech monet odnaleziono już wcześniej w Janowie Pomorskim, gdzie znajdował się legendarny wikiński port i ośrodek handlowy w jednym – Truso. Archeolodzy widzą powiązanie pomiędzy wikingami a odkrytym skarbem w Biskupcu.

Odkrycie przypisać należy członkom Stowarzyszeni Detektorystycznego „Gryf”. Dzięki wykrywaczom metalu natrafili na ślady skarbu w postaci dwóch denarów oraz fragmentów dwóch następnych. Powiadomili oni służby ochrony zabytków i archeologów, a potem pomagali przy badaniach w charakterze wolontariuszy.

Źródło: rmf24.pl    Źródło: wikimedia commons

Jakub Zieliński

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*