W Aleksandrii w Egipcie znaleziono pokaźnych rozmiarów granitowy sarkofag wraz z rzeźbą przedstawiającą człowieka. Przypuszcza się, że jest to podobizna osoby znajdującej się wewnątrz sarkofagu. Szczęśliwie, jest to jeden z sarkofagów, który nie został znaleziony przez rabusiów i splądrowany. Prawdopodobnie sarkofag nie został jeszcze nigdy otwarty.
Do odkrycia doszło w Aleksandrii, w Egipcie. Sarkofag jest granitowy i ma spore wymiary, które na tę chwilę szacuje się na około 9 stóp długości, 5 stóp szerokości i 6 stóp wysokości (2,7/1,5/1,8 m). Może to być największy sarkofag, jaki kiedykolwiek odkryto w Aleksandrii – powiedział Mostafa Waziri, sekretarz Egypt’s Supreme Council of Antiquities w oświadczeniu. Znaczna część sarkofagu jest pokryta grubą warstwą pyłu, co sugeruje, że nie został on otwarty od czasu pochowania ciała – powiedział Waziri w oświadczeniu. W takim stanie, osoba pochowana w sarkofagu, wraz z jakimkolwiek ubraniem lub biżuterią, w których została pochowana, może wciąż pozostać nietknięta.
Dodatkowo, alabastrowa głowa mężczyzny, która została znaleziona również w grobowcu, może przedstawiać osobę, której szczątki zostały pochowane w sarkofagu. Zespół egipskich archeologów sprawdzał obszar ziemi w dzielnicy Sidi Gaber. Odkrycie stawia przed archeologami szereg pytań: kto jest pochowany w sarkofagu? Jakie artefakty ukrywają się w środku? I dlaczego sarkofag jest tak duży?
W Egipcie często dochodzi do odkryć grobowców, niestety równie często były one łupione, czy to w czasach dawniejszych czy obecnie. Większość sarkofagów jest już otwarta, ich zawartość zostaje zabrana przez znalazców, a kości mumii zostają nierzadko porozrzucane przez rabusiów. W tym przypadku wydaje się, że sarkofag nie został jeszcze otwarty, umożliwiając archeologom zbadanie jego zawartości i osoby znajdującej się w środku. Archeolodzy jeszcze go nie otworzyli i będą decydować, czy aby zapobiec uszkodzeniu, będą używać skanerów rentgenowskich, tomografii komputerowej (CT) lub innej technologii, która pozwoli im zajrzeć do środka bez otwierania sarkofagu.
Źródło: livescience.com
Fot.: Courtesy Egypt Antiquities Ministry
Marcin Cybulski