Jak brak szczotkowania zębów może pomóc naukowcom? Naukowcy badają, skąd wzięli się ludzie na Polinezji

Zęby pozostawione bez szczotkowania i nitkowania przybierają żółtą barwę oraz stają się twarde. Płytka nazębna stanowi swojego rodzaju barierę, która chroni DNA w zębie. Naukowcy używając kamienia nazębnego próbują dowiedzieć się, jak ludzie osiedlili się na 10 milionach kilometrów kwadratowych Polinezji.

Naukowcy mogą zbadać tę płytkę nazębną sprawdzając, co jedzono. Naukowcy porównują warstwy zęba człowieka do pierścieni drzewa; można określić całą stołówkę ludzi pierwotnych, a także czas, w z którego pochodzi/

Polinezja to teren, który zawsze pozostawał bez logicznego wytłumaczenia tego, jak znaleźli tam się ludzie. Badania języka i DNA pozostawiały więcej pytań, niż odpowiedzi. Dla naukowców jest to niezrozumiałe, jak człowiek zbudował kajak kilkaset lat temu, po czym popłynął w głąb oceanu, aby znaleźć malutką i odległą wyspę do zamieszkania jak Hawaje czy Nowa Zelandia. Naukowcy nie wiedzą kiedy ludzie zamieszkali na Polinezji i w tym ma właśnie pomóc kamień nazębny.

Bakterie na zębach pierwotnych osadników Polinezji mają pokazać informacje czy ludzie osiadali na jednej wyspie czy „skakali” z wyspy na wyspę. Ma być to zweryfikowane z warunkami życia na poszczególnych wyspach Polinezji i bakteriami, które tam żyją.

O wiele łatwiej jest poświęcić jeden z trzydziestu zębów aniżeli całą kość, aby zbadać DNA – powiedziała Laura Weyrich, badacz z University of Adelaide.

Źródło: theatlantic.com

Fot.: domena publiczna

Błażej Filipiak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*