W górach Ałtaju znaleziono starożytne harfy żydowskie. Przedmioty liczą 1700 lat

Rosyjscy archeolodzy dokonali odkrycia starożytnych żydowskich harf liczących 1700 lat. Przedmioty znaleziono w górach Ałtaju, w Azji Środkowej. Na starodawnych instrumentach pomimo tak wielkiego upływu czasu nadal można tworzyć muzykę.

Znalezione harfy wykonane zostały z żeber krów lub koni, wciąż mogą służyć jako instrumenty mimo tego, że wyprodukowane zostały przez rzemieślników 1580 do 1740 lat temu, w epoce Hunów – Sarmatów. Muzyczne znaleziska odkryte zostały w dwóch miejscach: Chultukov i Cheremshanka w Ałtaju. Trzy spośród znalezionych harf żydowskich – zwane harfami szczękowymi lub ustnymi – pochodzące z pierwszego stanowiska archeologicznego – były w połowie wykończone. Pozostałe dwie z Cheremshanki były kompletne, a jedna znajduje się w wystarczająco dobrym stanie by tworzyć na niej muzykę. Akustyczna harfa ma 11 cm długości i 8,6 cm szerokości. O znalezisku opinię publiczną poinformował profesor Andriej Borodovski z Instytutu Archeologii i Etnografii w Nowosybirsku, będącego częścią syberyjskiego oddziału Rosyjskiej Akademii Nauk.

Starożytna harfa żydowska została wykonana ze środkowej części żebra podzielonej na dwie części. Starożytni mistrzowie używali środkowej części żebra, rozbijając ją na dwie części – powiedział naukowiec. Ta metoda różniła się od metody stosowanej przez twórców harfy żydowskiej w rejonie Tuwy (azjatycka część Rosji granicząca z Mongolią i Ałtajem), gdzie używano długich kości.

Znalezione instrumenty należą do najstarszych na świecie. Pomimo swojej nazwy nie mają żadnego związku z Żydami ani z judaizmem.

Źródło: siberiantimes.com

Zenon Purta

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*