Nowa szczegółowa dokumentacja fotograficzna wraku fregaty La Serveillante z 1797 r.

Badacze, którzy zajmowali się wrakiem francuskiej fregaty La Serveillante z 1797 r. w Zatoce Bantry, sfotografowali zdjęcia jednostki obrazujące stan jej zachowania. To efekt współpracy pomiędzy INFOMAR a National Monuments Service.

Jest to dość imponująca i ciekawa dokumentacja z zakresu podwodnego dziedzictwa kulturowego Irlandii.

Archeolodzy z pokładu jednostki Celtic Yoyager badali to stanowisko już w 2007 r. Dokumentacja została sporządzona w ramach przeglądu wstępnego INFOMAR. Jednak pod koniec września ubiegłego roku, wykonano kolejne badani La Surveillante. Uzyskane dane obejmują m.in. zdjęcia, które zostały zrobione w wysokiej rozdzielczości i wskazują szczegółowy stan jego zachowania.

Bardzo dokładne fotografie, z pewnością są imponujące. Dość dobrze pokazują miejsce spoczynku francuskiej fregaty, z jego wszystkimi detalami. Największe wrażenie robią natomiast armaty, które stanowią uzbrojenie. Materiały, które zostały zgromadzone, wyraźnie wskazują strukturę wraku oraz zestaw innych obiektów archeologicznych znajdujących się w jego wnętrzu.

Zdjęcia wykonane przez badaczy z INFOMAR, pozwalają dostrzec, że obiekt równo osiadł na stępce, a armaty są na swoim miejscu. To najlepsze ujęcia z dotychczas wykonanych zdjęć wraku okrętu wojennego La Surveillante. Na dnie Zatoki Bantry, przez 200 lat jednostka pozostawała nieodkryta. Na jej ślad trafiono w 1981 r., w trakcie prowadzonych badań morskich, po katastrofie terminalu naftowego na Wyspie Whiddy w 1979 r.

La Surveillante – to fregata francuskiej marynarki wojennej, klasy Iphigénie, z XVIII w. Posiadał kadłub w pełni osłonięty miedzią i uzbrojony był w 32 żelazne działa. Brała udział w operacjach morskich, w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych (1775-1782).

Historia La Surveillante od 1796 r., na dobre związana jest z Irlandią. Okręt był częścią francuskiej floty, zaangażowanej w nieudana próbę inwazji na Irlandię oraz w obalenie angielskich rządów w kraju. Połączenie złej pogody z kiepskim dowództwem, od samego początku powodowało to narastające przeszkody przed powodzeniem całej akcji. W końcu doprowadziło to do rozproszenia się floty, która liczyła 48 okrętów. Mimo, że wielu z nich udało się ostatecznie dotrzeć do wybrzeży hrabstwa Cork w grudniu 1796 r., to w wyniku złej pogody były zmuszone zawrócić do Francji.

Fregata nie była już zdatna do żeglugi w tym momencie. Załogę wraz z kawaleria oraz innymi oddziałami znajdującymi się na pokładzie, przeniesiono do innych jednostek. Aby nie został przejęty przez Brytyjczyków, wrak został zatopiony w Porcie Bantry.

Źródło: divers24.pl                                  

Fot. Wikimedia Commons                                                                 

Karolina Deska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*