Zaskakujące rzeźby kobiet prezentujące swoje organy rozrodcze na interaktywnej mapie

Ponad 100 rzeźb przedstawiających kobiety, prezentujące swoje organy rozrodcze zostało umiejscowionych na interaktywnej mapie, która pozwala odkrywać skarby kulturowe Irlandii.

Od dekad maszkaron zwany Sheela-na-Gig przedstawiający nagą niewiastę z odsłoniętym łonem zastanawia badaczy i historyków. Nie istnieje jasno określona teoria, która rozwikłałaby zagadkowy wizerunek. Do niedawna interpretowano je jako przedstawienie zła i pożądliwości. Obecnie część naukowców uważa, że jest to symbol kobiecej płodności i erotyczności. Ale jest też inny domysł, według którego kobietą na rzeźbie jest Sheela – żona  patrona Irlandii św. Patryka. Być może  kluczem do rozwiązania niewiadomej jest rozszyfrowanie nazwy Sheela-na-Gig.

Większość rzeźb została odkryta na terenie średniowiecznych zamków, miejsc użytku publicznego, a także kościołów. Może to świadczyć o pozycji społecznej i roli kobiet w dziejach Irlandii.

Dzięki naniesieniu dziwnych maszkaronów na interaktywną mapę, ludzie odwiedzający Irlandię mogą na własne oczy ujrzeć niecodzienne i niewyjaśnione dzieła. Ta nowoczesna aplikacja pozwala na odkrywanie mitów i prowadzenie dyskusji na temat czasów przeszłych.

Fot.: Wikimedia Commons

Michał Machynia

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*