W Izraelu znaleziono dowody bitwy z I wojny światowej

W Izraelu archeolodzy poszukiwali starożytnych zabytków, lecz znaleźli o wiele młodsze – z okresu I wojny światowej. Co więcej, świadczą one o bitwie, która rozegrała się pod koniec wojny.

Artefakty znaleziono w Rosz ha’Ajin w Izraelu. Archeolodzy natrafili na naboje karabinów, fragmenty pocisków artyleryjskich, a nawet insygnia jednostki brytyjskiej sił zbrojnych. Jako archeolodzy spodziewamy się odkryć starożytne znaleziska sprzed setek tysięcy lat, podczas gdy mamy tutaj stosunkowo młode, 100-letnie artefakty – powiedział Yossi Elizeusz, kierownik wykopów.

Do znaleziska doszło zupełnie przypadkowo. Jeden ze studentów biorących udział w wykopaliskach natrafił na jeden nabój. Szybko znaleziono więcej pocisków, fragmenty pocisków artyleryjskich i kawałek brytyjskiego wojskowego nakrycia głowy. Odkryto także pozostałości dwóch posterunków wojskowych tureckich.

Mimo tego, że nie tego szukali archeolodzy, owe znaleziska nie pozostały dla nich obojętne. Dzięki nim zrekonstruowali bitwę pod Megiddo z 19 września 1918 roku. Na podstawie znalezionych na miejscu pocisków artylerii i kul, specjalista ds. Uzbrojenia Izraela, Alexander Glick, stwierdził, że Brytyjczycy zaatakowali siły tureckie z 18 pistoletami. Po stronie tureckiej znaleziono naboje z karabinu Mauser. Karabiny i naboje zostały wyprodukowane w Niemczech i zostały dostarczone na krótko przed bitwą, dowodząc, że Turcy byli uzależnieni od swoich niemieckich sojuszników w zakresie broni i amunicji – powiedział Glick.

Fot.: Wikimedia Commons

Agnieszka Popiak

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*