Muzeum kościuszkowskie w Krakowie prosi o pamiątki

Twórcy powstającego w Krakowie muzeum kościuszkowskiego apelują o pamiątki, które mogłyby zasilić zbiory nowej instytucji. Nowoczesne muzeum planowo ma być gotowe do września 2019 roku.

Muzeum powstaje z inicjatywy Komitetu Kopca Kościuszki, który ma siedzibę pod kopcem i kultywuje pamięć o generale. Koszt inwestycji to ok. 11 mln zł brutto, ale ponad 6,2 mln zł to środki unijne. Komitet prosi o wszelkie pamiątki związane z polskim i amerykańskim bohaterem.

Od dziecka interesuję się filatelistyką – pasją zaraził mnie mój wujek. Do dzisiaj pamiętam jak wielkie wrażenie robiła na mnie jego kolekcja pocztówek i znaczków. Część z niej została mi później podarowana – i właśnie te najstarsze z nich przekazałam na potrzeby przyszłego Muzeum Kościuszkowskiego – wyjaśniła Urszula Ormicka, krakowska przewodnicząca.

Obecnie trwają prace nad zadaszeniem dziedzińca. Dźwigi nad dziedzińcem wewnętrznym fortu Kościuszko zamontowały metalową konstrukcję, która przytrzyma szklany dach.

W Bastionie V zniknęły tynki z pomieszczeń na parterze; zastąpiła je czerwona cegła. Komitet czeka teraz na decyzję miejskiego konserwatora zabytków dotyczącą pierwotnego stanu, czyli cegły bez tynku. Podczas usuwania tynku ukazały się metalowe mocowania pod karabiny maszynowe od strony zachodniej oraz otwór w stropie w centralnym punkcie Bastionu.

Pod koniec roku ma być gotowa część ekspozycji. Muzeum będzie przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Tuż pod kopcem powstanie natomiast ogród kościuszkowski z alejkami i ławkami.

Źródło: rmfclassic.pl
Fot: Wikimedia Commons

Nicola Chwist

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*