W jednym z miast Azteków odkryto sekretny tunel, w którym składano ofiary z ludzi

To z pewnością ogromne odkrycie, które być może pozwoli rzucić nowe światło na wierzenia Azteków. Na stanowisku archeologicznym Teotihuacan w dzisiejszym Meksyku odkryto sekretny tunel. Wiele wskazuje na to, że służył on do składania ofiar z ludzi.

O tym, że Aztekowie składali ofiary z ludzi, wiadomo już od dawna. Wiąże się z tym cały szereg wierzeń, z których najważniejsze dotyczą po prostu „karmienia” bogów. Przede wszystkim Aztekowie, jako naród, w swoim mniemaniu, wybrany, mieli obowiązek karmienia słońca, które dzięki nim świeciło. Prawdopodobnie z czasem zaczęło to dotyczyć również innych dziedzin niezależnych od człowieka, na przykład deszczu. W końcu Aztekowie składali ofiary przede wszystkim w celu zapewnienia sobie urodzajów.

Teraz w prekolumbijskim mieście Teotihuacan, gdzie dziś znajduje się stanowisko archeologiczne, odkryto zagadkowy tunel. Odkrycia dokonali specjaliści z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii we współpracy z zespołem inżynierów geofizyków z Narodowego Autonomicznego Uniwersytetu w Meksyku. Okazuje się, że 10 metrów pod ziemią znajduje się tunel, który łączy znajdującą się tam Piramidę Księżyca ze środkiem pobliskiego placu. Co ciekawe, podobne tunele znajdują się chociażby w pobliżu Piramidy Słońca, która również znajduje się w mieście.

Odkrycia dokonano za pomocą tomografii elektrooporowej. Polega ona na mierzeniu oporu właściwego podczas przepływu prądu przez grunt. Dzięki temu można dostrzec wolne przestrzenie pod powierzchnią ziemi – w tym przypadku jest to właśnie tunel.

Według badaczy, tunele pod miastem Teotihuacan, i nie tylko, miały, według wierzeń Azteków, imitować zaświaty. Mieszkańcy tych terenów budowali piramidy i tunele według określonego schematu. Przejścia podziemne miały „udawać” zaświaty. Kapłani chcieli głęboko pod ziemią odtworzyć historię stworzenia świata, początków życia na ziemi – powiedziała Veronica Ortega, kierująca pracami archeologów w mieście.

Badacze wiążą jeszcze jedną nadzieję związaną z tunelem. Jeżeli po dotarciu tam okaże się, że faktycznie jest to tunel ofiarny, wiele wskazuje na to, że mógł nie zostać obrabowany. Analogiczne miejsce znajdujące się pod Piramidą Słońca zostało bowiem obrabowane jeszcze w czasach prekolumbijskich.

Źródła: o2.pl, przedkolumbem.blogspot.com, abcnews.go.com, wikipedia

Fot.: Wikimedia Commons

Michał Czornak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*