W końcu zwrócono 5 tys. artefaktów egipskiemu Ministerstwu Starożytności

Amerykański Uniwersytet w Kairze przekazał Ministerstwu Starożytności 5 tysięcy artefaktów ze swojej kolekcji, które zgodnie z egipskim prawem należą do państwa. Uczelnia  gromadziła je od lat 60. XX w.

Kolekcja składa się z wielu naczyń gliniastych o różnych kształtach i rozmiarach, figurek uszebti, nagrobków i drewnianych masek pogrzebowych z czasów grecko-rzymskich oraz lamp z okresu Islamu.

Szef departamentu starożytnego Egiptu, Mahmoud Afifi powiedział, że artefakty zostały odkryte przez zespół z AUC pod kierownictwem prof. George’a Scanlona w 1964 roku na stanowisku archeologicznym Establ Antar w Fustat, w Kairze. Zgodnie z egipskim prawem antycznym, w tym czasie wyróżniono archeologiczne misje zagraniczne. W związku z tym AUC udało się zachować połowę wykopanych przedmiotów. W 1983 r., kiedy egipskie prawo dotyczące znalezisk archeologicznych zostało zniesione, przedmioty te zostały zarejestrowane jako własność państwa egipskiego, ale w posiadaniu AUC.

Dopiero teraz AUC zwróciło się do Ministerstwa Starożytności w sprawie oddania tych artefaktów. W tym celu resort powołał komisję archeologiczną do zbadania kolekcji, pakowania przedmiotów oraz ich transportu do Narodowego Muzeum Cywilizacji Egipskiej w Fustat.

Zdaniem ministra, każdy, kto ma egipskie antyki, powinien brać przykład z AUC w ich przekazaniu, „ponieważ są one częścią dziedzictwa Egiptu, aby cieszyć się wszelką ludzkością”.

Źródło: english.ahram.org.eg

Fot.: Wikimedia Commons

Emilia Ostapowicz

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*