Tajemnicza sztolnia ze skarbami?

 

Eksploratorzy zamierzający poszukać ukrytej sztolni w okolicach Szklarskiej Poręby wytypowali 3 miejsca. Poszukiwania maja zostać przeprowadzone nie tylko w okolicach wejścia głównego, ale też przy wejściu zapasowym do podziemi i znajdującej się niedaleko ziemiance. W sztolni pod ziemią mają być ukryte z czasów II wojny światowej niemieckie ciężarówki.

 

Według Łukasza Orlickiego z Grupy Eksploracyjnej Miesięcznika Odkrywca prace będą polegały tylko na odkopywaniu sztolni (nie powinna ona być ukryta gdzieś głęboko)-dzięki temu poszukiwacze będą wiedzieli czy w tych miejscach znajdują się jakieś ślady sztolni. Teren został już przez nich obejrzany, wytypowano miejsca, w których wcześniej nie przeprowadzano eksploracji, a póki co trwają ustalenia z nadleśnictwem. Jeśli dopiszą warunki atmosferyczne, to w ciągu kilkunastu tygodni prace będą mogły zostać rozpoczęte. Eksploratorom zależy na wyjaśnieniu historii ukrytej na obrzeżach Szklarskiej Poręby sztolni, w której mają się znajdować niemieckie ciężarówki z okresu II wojny światowej-według Orlickiego jest ona jednym z wątków opowieści związanych ze Szczeliną Jeleniogórską, jednej z barwniejszych legend o skarbach na Dolnym Śląsku, którą dokładnie opisano w książce „Skarb generała” przez Krzysztofa Krzyżanowskiego.

W tej sztolni pod koniec wojny Niemcy ukryli kilka lub kilkanaście ciężarówek-miały one być pojazdami wojskowymi, które nie nadawały się do ewakuacji „szosą czeską”. Prawdopodobnie mogły to być samochody  kolumny sanitarnej. Historia ta została opisana w powieści z lat 70., do której maszynopisu dotarł Krzyżanowski: okazało się, że wiele fragmentów opisujących istnienie sztolni przez cenzurę nie zostało opublikowanych. Postanowiono więc je zweryfikować razem z informacjami od świadków i dokumentami. Orlicki powiedział, iż wszystko zaczęło się zgadzać w terenie, gdzie znaleziono charakterystyczne punkty: krzyż (przy nim miał być schron), a także 2 wcięcia wskazujące na istnienie podziemi. Eksploratorzy nie spodziewają się ukrytych w sztolni skarbów, choć ich istnienia nie można wykluczyć. Podkreśla się także fakt, iż same te pozostałości sprzętu wojskowego, a nawet sam fakt istnienia sztolni będzie historyczną sensacją.

Źródło: rmf24.pl

Agata Śródkowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*