W kopalni Hokuriku odkryto narzędzie stolarza sprzed 2000 lat

W jednej z kopalń w regionie Hokuriku, położonym w północno-zachodniej części wyspy Honsiu w Japonii, odnaleziono tradycyjne japońskie narzędzie używane do wyrównywania powierzchni drewna, mające ok. 2000 lat.

Odkopany przez archeologów przedmiot nazywany jest inaczej „yariganna”. Od 27 lipca br. dłuto przechowywane jest w urzędzie rządowym w Kanazawie, stolicy i ośrodku administracyjnym prefektury Ishikawa. Dodajmy, że Kanazawa jest największym miastem w regionie Hokuriku, a władająca nim w XVI wieku rodzina Maeda uczyniła z niego ośrodek japońskiej sztuki i rzemiosła.

Narzędzie „yariganna” powstało prawdopodobnie w pierwszej połowie okresu kultury ceramiki Yayoi, czyli ok. 2300 lat temu. Długość „yariganny” wynosi 16,3 cm. Część żelaznego haka o długości 5,1 cm została schowana do specjalnego zagłębienia, przyklejona i przymocowana przy pomocy japońskiej kory z drzewa wiśniowego. W późniejszym okresie (XIV-XV wiek) „yariganna” zastąpiono żelaznymi „daiganna”, którymi Japończycy posługują się do dziś. Badacze twierdzą, że jest to najstarsze tego typu narzędzie, odnalezione w regionie Hokuriku.

Źródło: asahi.com
Fot: Wikimedia Commons

Małgorzata Wołoch

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*