pożar Moskwy

W nocy z 14 na 15 września 1812 roku miał miejsce pożar Moskwy

Nocą z 14 na 15 września 1812 roku miał miejsce pożar Moskwy, który strawił większość miasta

Pożar Moskwy w 1812 roku strawił większość zabudowy miasta. Podpalaczy rozstrzelano 10 dni później.

Przyjmuje się, że głównym pomysłodawcą spalenia poprzedniej stolicy Rosji, Moskwy (od 1712 roku był nią Sankt Petersburg), pozostawał jej gubernator, hrabia Fiodor Rostopczyn. Zgodnie z jego poleceniem, wszystkie wozy strażackie zostały ewakuowane oraz wypuszczono na wolność więźniów, którym w zamian za zapłatę polecono wzniecić pożar.

Do pierwszych podpaleń doszło już wieczorem 14 września, jednak ich ilość wzrosła dopiero następnego dnia. Duży wiatr pomógł Rosjanom i zajął szybko prawie całe miasto, którego dachy w większości były pokryte słomą.

Francuzi, którzy początkowo marginalizowali problem, znaleźli się w potrzasku. Nie posiadali dostatecznych środków, by uratować „jabłko Rosji” przez zniszczeniem, co nawet dzisiaj wydaje się trudne do wykonania. Jednakże to dzięki ich wytrwałości, część z ogromnych zapasów moskiewskich nie uległa spaleniu i można je było potem wykorzystać.

Pożar Moskwy trwał przez kolejne kilka dni i przez wiatr, niemożliwe było ugaszenie go. 17 września Napoleon stojący na murach Kremla powiedział:

Płonąca Moskwa wróży nam wielkie nieszczęście.

Wkrótce pożar dotarł również pod Kreml i zagroził samemu Cesarzowi oraz jego świcie mieszkającej właśnie na Kremlu, w którego piwnicach znajdowały się tony prochu. Cesarz, idący pieszo wśród zawalających się budynków, przeniósł się do Pałacu Piotrowóskiego, kilka kilometrów za Moskwą. Powrócił jednak na Kreml w kilka dni później, gdy pożar stał się mniej groźny.

W wyniku pożaru, 3/4 Moskwy uległo całkowitemu spaleniu, a straty były niewyobrażalnie wysokie. Rosjanie po raz kolejny udowodnili, że nie posuną się przed niczym w ratowaniu własnej ojczyzny. Pierwszych podpalaczy rozstrzelano 24 września na mocy wyroków francuskich sądów wojskowych.

Według szacunków historyków, pożar strawił:

  • 6496 z 9151 budynków mieszkalnych (w tym 6584 drewnianych i 2567 murowanych),
  • 8251 sklepów, magazynów itp.,
  • 122 z 329 świątyń.

One Comment

  1. Jest ” nie posuną się przed niczym ” a powinno być raczej „nie cofną się przed niczym”.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*