W Nowym Jorku powstanie Muzeum Polaków Ratujących Żydów

O planach budowy muzeum poinformował wiceminister Spraw Zagranicznych, Jan Dziedziczak.

W wyniku komunizmu mamy prawie 50-letnie opóźnienia w interpretacji wydarzeń II wojny światowej. Pokażemy skalę pomocy Polaków, przebije się obiektywna prawda. Jest wola, aby nowa instytucja powstała blisko Muzeum Holocaustu – powiedział Dziedziczak.

Andrzej Duda ogłosił przedwczoraj, że zdecydował się podpisać nowelizację ustawy o IPN i skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego.

Zgodnie z ustawą każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisze polskiemu narodowi lub państwu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne podlegać będzie karze grzywny bądź pozbawienia wolności do trzech lat. Taka sama kara ma spotkać również osoby rażąco pomniejszające odpowiedzialność rzeczywistych sprawców owych zbrodni.

Nowelizacja stała się kontrowersyjna w Izraelu, Stanach Zjednoczonych i na Ukrainie. Ambasador Izraela, Anna Azari, podczas obchodów 73. rocznicy wyzwolenia Auschwitz apelowała o zmianie nowelizacji. Wyjaśniała, że – Izrael traktuje ją jak możliwość kary za świadectwo ocalałych z Zagłady.

Fot: Wizualizacja Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Nicola Chwist

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*