W obrębie fundamentów Uniwersytetu Medycznego w Płowdiwie odnaleziono rzymski grobowiec

Podczas prac remontowych przeprowadzanych w budynku Uniwersytetu Medycznego w Płowdiwie natrafiono na pozostałość rzymskiego grobowca z czasów antycznych. Grób jest datowany na okres między II a III wiekiem naszej ery. Znajdował się w zachodniej części nekropolii starożytnego miasta Philippopolis.

W bułgarskim mieście Płowdiw niespodziewanie doszło do niezwykłego odkrycia. W trakcie prac remontowych przeprowadzanych na instalacji parowej w urządzeniach medycznych stosowanych na Uniwersytecie Medycznym w Płowdiwie natrafiono na pozostałości starożytnego rzymskiego grobu. Jest on wykonany z cegieł połączonych zaprawą murarską. Dach stanowi jednolita, granitowa płyta. Znalezisko zostało zbadane przez archeolog Zdravkę Korkutową z Uniwersytetu w Płowdiwie i profesora Georgi Tomova z Uniwersytetu Medycznego w Płowdiwie, który jest także magistrem archeologii. Ich zdaniem odnaleziony grób jest grobem rodzinnym i stanowi część większej nekropolii. Profesor Tomov powiedział, że nagrobek pochodzi z okresu między II a III wiekiem naszej ery.

W czasach starożytnych Philippopolis posiadało cztery nekropolie zlokalizowane wokół głównych ulic skierowanych w kierunku do miasta oraz przeciwnym. Miasto zostało wybudowane pod koniec I wieku naszej ery pomiędzy dwoma wzgórzami. Zdaniem archeologów odnaleziony grób jest częścią zachodniego cmentarza.

Źródła: sofiaglobe.com, novinite.com, archeologyinbulgaria.com

Fot.: Wikimedia Commons

Damian Sideł

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*