W bydgoskiej katerze znaleziono mnóstwo niesamowitych skarbów. Już niebawem pojawią się na wystawie

O znalezisku poinformował portal Katolicka Bydgoszcz. Skarb odkryto podczas prac konserwatorskich prowadzonych w prezbiterium, niedaleko ołtarza katedry pw. św. Marcina i Mikołaja. Miesiąc temu, ledwo dziesięć centymetrów pod współczesnym poziomem posadzki znaleziono około 800 artefaktów.  Już niebawem będzie je można podziwiać na wystawie.

Odkopano różne złote precjoza. Dziś mogę powiedzieć, że prace trwały do późnego wieczora, byli archeolodzy od wojewódzkiego konserwatora zabytków i wszystko pozostało zabezpieczone. […] Najwięcej jest monet. Monety w przeważającej większości holenderskie, ale wszystko pochodzi z XVII wieku lub końca XVI wieku, początek XVII wieku – wyjaśnił proboszcz parafii katedralnej ks. Stanisław Kotowski.

Monety przetrwały w nienaruszonym stanie bez nalotów i zabrudzeń. Ich napisy są czytelne. Znajdują się na nich podobizny m.in. Jana Kazimierza. Najstarsza moneta pochodzi z 1570 roku – to złoty dukat Zygmunta Augusta. Najmłodsza natomiast z 1652 roku. Jak wyjaśnił miejski konserwator zabytków, Sławomir Marcysiak – Ta ostatnia to moneta pochodząca ze Zjednoczonych Prowincji Niderlandzkich. Większość znalezionych monet pochodzi właśnie stamtąd.  I większość pochodzi z lat 40-tych XVII wieku.

W skład skarbu wchodzą również dwudukaty bite w Gdańsku, dukat bity w Poznaniu i Toruniu, monety z Australii oraz jedna moneta turecka, pierścienie, obrączki, wisiory, naszywki. Rzeczy te w większości są złote lub wysadzane kamieniami. Znaleziono również paciorki i dewocjonalia. Łącznie to 480 złotych monet i 200 artefaktów.

Na podstawie monet możemy określić, że skarb został zasypany po 1652 roku, najprawdopodobniej w okresie potopu szwedzkiego – powiedział Robert Grochowski, archeolog i kierownik badań.

Już od 13 lutego znaleziska będzie można oglądać w Muzeum Okręgowego Europejskiego Centrum Pieniądza.

W tej samej katedrze w 2015 roku odkryto oryginalną barwę XIX-wiecznego ołtarza św. Antoniego.

Źródła: tygodnikbydgoski.pl, tvn24.pl, bydgoszcz.wyborcza.pl

Fot.: fotografia poglądowa (domena publiczna)

Nicola Chwist

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*