Włosko-iracka misja archeologiczna odkopała ruiny sumeryjskiego portu pochodzącego sprzed 4 000 lat. Ruiny odkryto podczas prac na stanowisku Abu Theirah, położonym na pustyni ok. 7 kilometrów na południe od miasta Nasiriyah. Jest to obecnie najstarszy spośród portów, których pozostałości odnaleziono na obszarze starożytnego państwa Sumerów. Obecnie Abu Theirah znajduję się w odległości 200 kilometrów od morza. W przeszłości miasto było położone nad Zatoką Perską.
Sumerowie osiedlili się na obszarze południowej Mezopotamii około sześć tysięcy lat temu. Na tym obszarze założyli pierwsze osady o charakterze miejskim, wynaleźli pismo, koło, pług, a także systemy irygacyjne. Byli przede wszystkim ludem rolniczym, żywiącym się zbożem.
Prowadzone od 2016 roku na terenie stanowiska Abu Theirah, wykopaliska rzucają nowe światło na obraz cywilizacji Sumerów. Włosko-iraccy archeolodzy odkryli tam pozostałości starożytnego portu pochodzącego sprzed 4000 lat. Dotąd za najstarszy uważano port pochodzący sprzed 2000 lat, którego ruiny odnaleziono w okolicach miasta Ur.
Dziś Abu Theira leży w odległości ok. 200 kilometrów od morza, lecz przed czterema tysiącami lat istniejące tam miasto było najprawdopodobniej położone w pobliżu linii brzegowej, w otoczeniu bagien oraz mieszanki naturalnych i sztucznych kanałów wodnych. Potwierdzają to zdjęcia lotnicze, na których do dziś można dostrzec ślad owych bagien i kanałów. Granica lądu przesunęła się na skutek dużej ilości mułu naniesionego przez rzeki. Co interesujące na terenie stanowiska nie odnaleziono śladów uprawy zboża. Znaleziono natomiast ości ryb, zarówno morskich jak również rzecznych. To pokazuję, że to one stanowiły tam podstawę pożywienia. Odnaleziono również naczynia wykonane z alabastru, materiału nie występującego na obszarze Mezopotamii, oraz fragmenty naszyjnika utrzymanego w stylu typowym dla doliny Indusu. Kierujący pracami Franco D’Agostino, profesor Uniwersytetu Rzymskiego „La Sapienza”, powiedział, że te odkrycia dowodzą kontaktów handlowych między Sumerami i Doliną Indusu. Pokazują również, iż Sumerowie byli nie tylko dobrymi rolnikami ale również sprawnymi żeglarzami.
Planowana jest kontynuacja badań, w celu odnalezienia pozostałości statków.
Źródła: dailysabah.com, haaretz.com, iniquisitr.com
Fot.: Wikimedia Commons
Damian Sideł