W Poznaniu natrafiono na pochówek szlachcianki z zachowanym perłowym czepcem

To unikat w skali naszego kraju i Europy” – komentuje na swoim profilu na Facebooku Projekt Kolegiata, czyli poznańska inicjatywa przebadania i renowacji Placu Kolegiackiego. Odkryty tam pochówek szlachcianki herbu Nałęcz jest zachowany w świetnym stanie. Oprócz perłowego czepca zachował się też złoty sygnet i różaniec zmarłej.

Odkrycia dokonano już we wrześniu 2018 roku, jednak dopiero teraz zdecydowano się udostępnić tę informację opinii publicznej. Pochówek odnaleziono w południowo – wschodniej części Placu Kolegiackiego, w pobliżu prezbiterium dawnego kościoła. Zdaniem badaczy grób pochodzi z XVI wieku. Znaleziony w nim perłowy czepiec jest zachowany w bardzo dobrym stanie, sami badacze podczas wydobywania go dokładali wszelkich starań, aby działać delikatnie i precyzyjnie. Czepiec trafił następnie do konserwacji, a teraz znalazł się w Zamku Królewskim w Warszawie na wystawie „Rządzić i olśniewać. Klejnoty i jubilerstwo w Polsce w XVI i XVII wieku”.

Pochowaną osobę poddano badaniom antropologicznym. Zmarli na jakich natrafiano na tym miejscu są chowani w w kryptach Poznańskiej Fary.

Plac Kolegiacki w Poznaniu powstał w XIX wieku po rozebraniu ruin kolegiaty św. Marii Magdaleny. Wieża tego kościoła była przez pewien czas najwyższym budynkiem w mieście. Badania tego miejsca zawdzięczamy Projektowi Kolegiata, finansowanemu z budżetu miasta i realizowanemu przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza.

Źródła: facebook.com, epoznan.pl, projektkolegiata.amu.edu.pl
Fot. Projekt Kolegiata Poznań

Bartłomiej Kmiecik

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*