W Poznaniu odkryto średniowieczne monety

Kilkusetletnie monety zostały odnalezione przez badaczy w trakcie prowadzonych w Poznaniu prac archeologicznych. Prace te prowadzone są na terenie, gdzie dawniej w stolicy Wielkopolski znajdowała się kolegiata.

Badacze w wyniku prac archeologicznych prowadzonych na terenie dawnej kolegiaty w Poznaniu odnaleźli blisko 80 monet, które zostały wybite w okresie średniowiecza. Najmłodsze z monet pochodzą z czasów panowania króla Zygmunta I Starego. Część z nich została wybita na miejscu, to jest przez mennicę w Poznaniu. Odnalezione monety znajdowały się blisko siebie, nie były one jednak umieszczone w żadnym pojemniku czy też naczyniu. Oprócz monet na terenie dawnej kolegiaty archeolodzy odnaleźli także fragmenty naczyń ceramicznych, które zostały wykonane w Miśni oraz Prusach.

Prace archeologiczne na terenie dawnej kolegiaty św. Marii Magdaleny prowadzone są od półtora roku – rozpoczęto je w kwietniu 2016 roku. Kolegiata została zbudowana w drugiej połowie XIII wieku. Kościół pod wezwaniem św. Marii Magdaleny został spalony w trakcie potopu szwedzkiego. Wkrótce został wyremontowany, jednak w 1773 roku ponownie uległ spaleniu. Tym razem winnym było uderzenie pioruna. W trakcie odnawiania świątyni runęła jedna ze ścian świątyni, co doprowadziło do zaprzestania remontu kolegiaty. Ostatecznie kościół został rozebrany na początku XIX stulecia.

Źródło: tvn24.pl

Hubert Nowak

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*