W radzyńskim kościele otworzono krypty

Archeolodzy otworzyli trzy krypty w kościele Świętej Trójcy w Radzyniu Podlaskim. Znaleziono w nich między innymi stare trumny i porozrzucane szczątki szkieletów ludzkich.

Wejścia do trzech krypt znajdują się w kościelnej posadzce. Wiadomo, co zawierają dwie krypty. Są tam zdewastowane trumny, w całości, jak i też w kawałkach oraz porozrzucane szczątki ludzkich szkieletów, tj. czaszki, szkielety itp. Na ścianach jednej z krypt są malowidła przedstawiające śmierć. Można spekulować, że trzecia krypta ma podobną zawartość. Prace archeologiczne pozwoliłyby uporządkować i godnie pochować znajdujące się w kryptach ludzkie szczątki, najprawdopodobniej ludzi zasłużonych dla parafii – tłumaczy ks. Andrzej Kieliszek, proboszcz parafii św. Trójcy. Nie wiadomo, czy kościół nie posiada większej ilości krypt.

Grupie archeologów zajmującej się tym badaniem będzie przewodniczyła Pani Profesor Małgorzata Grupa. Na co dzień zatrudniona jest na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.  Właściwe badania archeologiczne zostaną przeprowadzone zimą na przełomie 2017/18 roku.

Źródła: podlasie24.pl, 24wspolnota.pl, radzyn-trojca.siedlce.opoka.org.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Sandra M. Bożek

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*