W Rosji odkryto grób napoleońskiego generała

Generał Charles Gudin, jeden z najbardziej zaufanych generałów Napoleona, który poległ w 1812 roku, spoczywał w smoleńskim parku. Odkrycia dokonali francuscy i rosyjscy badacze.

Charles-Étienne Gudin de La Sablonnière uchodził za jednego z ulubionych dowódców Napoleona. Brał udział w bitwach pod Jeną, Auerstadt i pod Wagram. W czasie wyprawy przeciwko Rosji w 1812 roku dowodził 3 Dywizją Piechoty. Wtedy też, podczas walk pod Górą Walutyną, kula armatnia urwała mu nogę. Generał zmarł 3 dni później. Na rozkaz Napoleona jego serce zostało wycięte i przewiezione do Francji. Nazwisko Gudina jest uwiecznione na Łuku Triumfalnym w Paryżu.

Serce Gudina jest pochowane na cmentarzu Père-Lachaise w Paryżu, jednak nie wiadomo było, gdzie znajdował się jego grób w Rosji. Teraz natrafili na niego w Smoleńsku rosyjscy i francuscy archeolodzy pod przewodnictwem Pierre Malinovsky’ego. Obrażenia i wycięte serce pochowanej osoby dokładnie pasują do opisu generała. To historyczna chwila nie tylko dla mnie, ale, jak myślę, dla naszych obu krajów – skomentował Malinovsky.

Rosjanie wkrótce przeprowadzą testy genetyczne, by ostatecznie potwierdzić, że znaleziony żołnierz to właśnie Gudin.

Źródła: reuters.com, euronews.com
Fot. Wikimedia Commons

Bartłomiej Kmiecik

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*