W Szczebrzeszynie znaleziono dokumenty wewnątrz kuli na wieży kościoła

Podczas remontu wieży w kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Szczebrzeszynie natrafiono na ciekawe historyczne znalezisko. W kuli, na szczycie kościoła, znajdowały się dokumenty z 1860 roku oraz z 1928 r.

We wrześniu 2016 roku rozpoczęto gruntowny remont wieży kościoła pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Szczebrzeszynie. Podczas prac, robotnicy natknęli się w kuli, na szczycie kościelnej wieży, na ukryte „skarby” sprzed 187 i 88 lat. Ze wstępnej analizy, dokumenty zostały tam umieszczone w 1860 roku i 7 września 1928 roku. Znalazły się tam m.in. zapiski o remontach kościoła i artefakty z epoki.

W liście z 1928 r. zawarte są informacje m.in. o tym kto jest prezydentem kraju, kto głową kościoła oraz wymienieni są ówcześnie księża i lokalni radny. Autorzy tych pism podsumowują co podczas remontu kościoła co zostało wykonane. Oprócz papierowych dokumentów zostały odkryte monety: kopiejka z 1859 roku, 5 groszy z 1840 roku i 1923 roku oraz 1 grosz z 1927 roku, jak piszą autorzy – te przedmioty zostały złożone dla potomności.

List z 1860 r. został napisany odręcznie. Umieszczono w nim informacje m.in. dotyczące kościoła oraz przeprowadzonego remontu. Sama treść pisma została poświadczona poprzez odręczne podpisu kilkunastu osób.

W dalszym ciągu w kościele będą prowadzone kolejne prace konserwatorskie m.in. remont elewacji polegający na renowacji gzymsów, glifów, naprawie wykruszonego obramienia praz pięknięć. Na sam koniec wieża kościelna zostanie przemalowana. Poza tym zostanie wymieniona więźba nad nawą główną, prezbiterium, zakrystią, nawą boczną. Pojawią się także nowe pokrycie dachowe wykonane z podwójnej dachówki i karpiówki.

Źródło: szczebrzeszyn.info, lublin112.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Emilia Ostapowicz

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*