W wieku 76 lat zmarł Stephen Hawking. Wybitny matematyk, fizyk i wizjoner

14 marca w rocznicę urodzin Alberta Einsteina i Dzień Liczby Pi, zmarł urodzony 76 lat temu, Stephen Hawking. Wybitny matematyk, fizyk i wizjoner.

Cierpiał na stwardnienie zanikowe boczne, którego postęp spowodował paraliż większości ciała. Chorobę wykryto u niego w wieku 21 lat i nie dawano mu więcej niż 2-3 lata życia. Jednak on się tym nie przejął. Żył pełnią życia i przekraczał granice, których wielu nie przekroczyło.

Był matematykiem i fizykiem teoretykiem. Przez 40 lat swojej naukowej kariery opracował hipotezę parowania czarnych dziur, zajmował się grawitacją kwantową i opracował twierdzenie dotyczące osobliwości. Jego najbardziej znana książka „Krótka historia czasu” sprzedała się na całym świecie w przeszło dziesięciu milionach egzemplarzy. Co ważne, mimo tego, że Stephen zajmował się tematami abstrakcyjnymi i niezwykle skomplikowanymi, jego książki były pisane w sposób przystępnym dla zwykłego laika.
Podchodził do życia z humorem, co często wplatał w swoje naukowe wykłady. Dzięki czemu na zawsze zapadnie w pamięci. Wystąpił w wielu serialach, głównie o komediowym wydźwięku.

Chciał też zagrać w filmie James Bond jako zły charakter. Argumentował to tym, iż jego metaliczny głos oraz to, że porusza się na wózku idealnie wpisuje się tą charakterystykę. Niestety producenci nie dali szansy wybitnemu naukowcowi.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*