Na wileńskiej starówce, na terytorium szpitala Czerwonego Krzyża archeolodzy odkryli fragmenty pałacu Radziwiłłów z XVII wieku. Niebadany wcześniej obiekt krył również inne historyczne eksponaty.
Ze źródeł wiemy, że Radziwiłłowie swój pałac reprezentacyjny wybudowali w XVI wieku. To był duży i ozdobny budynek zbudowany w stylu włoskiego manieryzmu. (…) Pałac mocno ucierpiał w latach 1655-61, kiedy była prowadzona wojna z Moskwą. W wieku XVIII pałac popadł w ruinę. W roku 1828 resztki pałacu zostały sprzedane, jako materiał budowlany. Dotychczas nie jest znana dokładna lokalizacja pałacu – napisało w oświadczeniu Centrum badań archeologicznych „Antiqua”, które prowadzi badania na terenie szpitala Czerwonego Krzyża.
Na terenie byłego szpitala, spółka Vastint Lithuania planuje wybudować bloki mieszkalne. Ze względu na odkrycie będzie musiała poczekać na zezwolenie ekspertów. Jak podkreśla dyrektor generalny spółki Kęstutis Vedeckis – Bardzo byśmy się cieszyli, gdyby udało się nie tylko zakonserwować fragmenty pałacu, ale również je eksponować na naszym obiekcie.
Pałac został zbudowany na polecenie hetmana wielkiego litewskiego, wojewody wileńskiego Janusza Radziwiłła. Budowę rozpoczęto po 1640 roku, a ukończono przed rokiem 1653. Twórcą projektu był architekt królewski Constante Tencalla, a wykonawcami budowniczy Jan Ulrich i Wilhelm Pohl.
Nazwisko Radziwiłłów po raz pierwszy pojawiło się na dokumencie unii polsko-litewskiej w 1401 roku. Świetność rodu podkreśliło uzyskanie 14 grudnia 1547 od władcy Cesarstwa Rzymskiego Ferdynanda I, tytułu książąt, potwierdzonego w Rzeczypospolitej na mocy aktu unii lubelskiej z 1569 roku. Radziwiłłowie byli rzecznikami separatyzmu litewskiego i wydali kilku rokoszan. Ze względu na swoją potęgę pozwalali sobie prowadzić politykę sprzeczną z władcami Rzeczypospolitej.
Ród wydał znakomitych dowódców, takich jak – Jerzy Radziwiłł „Herkules”, Mikołaj Radziwiłł „Rudy”, Krzysztof Radziwiłł „Piorun” czy Janusz Radziwiłł.
Źródło: zw.lt
Fot. Wikimedia Commons
Kamil Janczarek