W zamku Lindisfarner odkryto tapetę pochodzącą sprzed 350 lat

W trakcie prac renowacyjnych prowadzonych na zamku Lindisfarner, położonym na Holy Island, w północno-wschodniej Anglii, w hrabstwie Northumberland, odnaleziono pochodzącą z XVII wieku tapetę. Malowidło znajduję się w pomieszczeniu, które służyło za kuchnię. Zostało wykonane węglem drzewnym.

Zamek Lindisfarner został wybudowany w roku 1550 na polecenie Henryka VIII. Miał przeznaczenie obronne. Miał stanowić ochronę przed atakami Szkotów i ich sojuszników Hiszpanów. Na początku XX wieku trafił w ręce prywatne. Kupił go Edward Hudson i postanowił przerobić na letni dom. W roku 1944 wykupiła go organizacja National Trust. Obecnie od roku jest on poddawany pracom renowacyjnym. W ostatnich dniach konserwatorom udało się odnaleźć malowidło pochodzące z XVII wieku. Znaleziono je w pomieszczeniu, które pełniło rolę kuchni. Malowidło zostało wykonane przy pomocy węgla drzewnego. Są również dostrzegalne fragmenty wypełniane czerwonym pigmentem.

Podobne malowidła znaleziono w jednej z sypialni. Nick Lewis, zarządca zamku powiedział, że mogły one zostać wykonane w tym samym czasie, przez te same osoby. Zwrócił również uwagę na fakt, iż znalezienie tego typu malowideł w budynku o charakterze militarnym, który jest położony w znacznej odległości od kanału La Manche jest mocno nietypowe.

Prace renowacyjne miały na celu przede wszystkim usunięcie wilgoci z pierwszego poziomu zamku, a także odrestaurowanie witraży i elementów kamieniarskich pochodzących ze zniszczonego klasztoru, który znajdował się na wyspie począwszy od VII wieku.

Źródła: livescience.com, castleforbattles.co.uk, landisfarne.co.uk

Fot.: Zamek Landisfarne, (źródło: wikimedia commons)

Damian Sideł

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*