5. edycja Dnia Szabli

W niedzielę 17 czerwca 2018 r. będzie można przenieść się w czasy, gdy o honor i ojczyznę walczono szablą. Goście Dnia Szabli niemal wszystkimi zmysłami poznają tę tak ważną dla Polski i Węgier broń narodową i towarzyszącą jej tradycję: zobaczą, dotkną, posłuchają. Każdy będzie mógł chwycić za szablę, obejrzeć spektakularne pokazy czy wysłuchać wykładów o tematyce szermierczej. Wydarzenie zostało objęte przez nasz portal patronatem medialnym i odbędzie się w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie z inicjatywy Węgiersko-Polskiej Szkoły Szermierki Szablą. Wstęp wolny.

Dzień Szabli odbędzie się już po raz piąty. Za każdym razem gromadził rzesze ludzi, stając się nie tylko okazją do ciekawego spędzenia wolnego czasu w gronie rodziny i przyjaciół, ale także do poznania polskiej historii i oręża, które miało dla niej niebagatelne znaczenie – szabli. Jednak po co nam, współczesnym, pamiętać o szabli?
− Szabla jako element polskiej, a także węgierskiej kultury, tradycji, tożsamości i historii jest już niemal zapomniana. Istnieje zatem realne zagrożenie bezpowrotnej utraty tej części naszego dziedzictwa. Organizując Dzień Szabli, chcemy o niej przypominać i pragniemy ocalić od zapomnienia zarówno symbolikę i znaczenie szabli dla naszej kultury, jak także i samą sztukę walki. Między innymi takie spotkania jak to są okazją do przekazania oryginalnych, przedwojennych technik następnym pokoleniom – podkreśla Jarosław Buć, główny instruktor Węgiersko-Polskiej Szkoły Szermierki Szablą.

Spektakularnym punktem programu będzie pokaz musztry konnej oraz władania szablą i lancą w wykonaniu Szwadronu Honorowego 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. Płk. J. H. Kozietulskiego. Idealne zgranie jeźdźca i konia to podstawa, a ścinanie w ruchu łóz, wykonanie cięć na arbuzach czy posługiwanie się lancą, to naprawdę wielka sztuka, a do tego niezwykle widowiskowa.

Szabla to przede wszystkim ruch i działanie, dlatego też każdy uczestnik, i dorosły i dziecko, będzie mógł wziąć udział w warsztatach. To okazja by chwycić za szablę, przyjąć szermierczą postawę i pod opieką instruktora wykonać swoje pierwsze cięcia czy zasłony.

Ważnym punktem wydarzenia będzie premiera książki „Major János Kevey” autorstwa Aleksandry Karp. To pierwsza biografia fechmistrza, który wywarł ogromny wpływ na kierunki rozwoju polskiej szermierki zarówno przed jak i po wojnie. To dzięki jego wysiłkom w latach pięćdziesiątych polscy szabliści sięgnęli po największe laury, a jego najsłynniejszy wychowanek, Jerzy Pawłowski, zyskał tytuł szablisty wszech czasów. W panelu wezmą udział zaproszeni goście: m.in. córka i wnuczka Jánosa Keveya, rodzina Pawłowskich, fechmistrz Stanisław Kuciński, Zygmunt Grodner, uczeń Keveya, i inni.

Spotkanie poprzedzi projekcja krótkiego filmu dokumentalnego na temat fechmistrza Keveya.
Podczas wykładu Norberta Mádaya dowiemy się również o niedawno odkrytych, ścisłych powiązaniach między słynnym Instytutem im. Miklósa Toldiego i będącym jego liderem László Borsodym a polskimi szermierzami w okresie międzywojennym. Najnowsze badania wykazały, że związki te sięgały już 1928 roku.

Na zakończenie wydarzenia tradycyjnie będzie seria pokazów szermierczych i historycznych zaprezentowana przez uczniów oraz fechmistrzów Węgiersko-Polskiej Szkoły Szermierki Szablą. Będzie można zobaczyć szablę w rozmaitych kontekstach historycznym, społecznym, ale także artystycznym.

A skąd akcenty węgierskie podczas Dnia Szabli?
− Szabla mocno połączyła Polskę i Węgry. Przywędrowała z Węgier za sprawą króla Stefana Batorego. To właśnie podczas jego krótkiego panowania w XVI wieku doszło do upowszechnienia jej jako oręża polskiej armii, zamiast mieczy. Drugi przykład, z początku XX wieku, polscy wojskowi pobierali nauki u mistrzów Węgierskiego Królewskiego Instytutu Wojskowego Kształcenia Nauczycieli Szermierki i Sportu im. Miklósa Toldiego, a fechmistrz Instytutu János Kevey trenował polską kadrę narodową zarówno przed jak i po wojnie. Wychował pokolenie szermierzy odnoszących wielkie sukcesy nazywanych przez ówczesne media jego „dziećmi” – przypomina Aleksandra Karp z Węgiersko-Polskiej Szkoły Szermierki Szablą. I dodaje – I dlatego też wielką wartością Dnia Szabli jest możliwość spotkania z potomkami i Keveya i Pawłowskiego.

DZIEŃ SZABLI 2018 – PROGRAM

Data: 17 czerwca 2018, niedziela
Miejsce: Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Al. Jerozolimskie 3, WSTĘP WOLNY
UWAGA – godziny mogą ulec zmianie!

13:00 – 13:15 Oficjalne otwarcie (dziedziniec Muzeum Wojska Polskiego)
13:15 – 13:45 Pokaz musztry konnej oraz posługiwania się szablą i lancą Szwadronu Honorowego 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. Płk. J. H. Kozietulskiego (park Muzeum Wojska Polskiego)
13:45 – 14:30 Warsztaty szermierki szablą – trening podstawowych technik szermierczych pod opieką instruktorów Węgiersko-Polskiej Szkoły Szermierki Szablą i Magyar Szablyavívó Iskola (dziedziniec Muzeum Wojska Polskiego)
14:30 – 14:50 Prelekcja pt. „László Borsody, geniusz szermierki szablą i Węgierski Królewski Instytut Wojskowy Kształcenia Nauczycieli Szermierki i Sportu im. Miklósa Toldiego oraz związki z polską szermierką” – Norbert Máday (namiot konferencyjny na dziedzińcu Muzeum, miejsca siedzące)
14:50 – 15:00 Mini-film biograficzny „Kevey” (namiot konferencyjny na dziedzińcu Muzeum, miejsca siedzące)
15:00 – 15:40 Premiera książki „Major János Kevey”, panel prowadzony przez autorkę biografii fechmistrza, Aleksandrę Karp z zaproszonymi gośćmi (namiot konferencyjny na dziedzińcu Muzeum, miejsca siedzące).
15:40 – 17:00 Pokazy szermiercze i historyczne zaprezentowane przez Węgiersko-Polską Szkołę Szermierki Szablą i Węgierską Szkołę Szermierki (Magyar Szablyavívó Iskola) – namiot konferencyjny na dziedzińcu Muzeum, miejsca siedzące

DODATKOWE ATRAKCJE:
– warsztaty szermierki szablą dla najmłodszych
– kuchnia polska i węgierska
– stoiska z literaturą historyczną

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*