W Zułowie stanął pomnik upamiętniający braci Piłsudskich

W rodzinnym Zułowie – małej wsi pod Wilnem, w której na świat przyszedł Józef Piłsudski oraz jego brat, etnograf i badacz ludu Ajnów, Bronisław Piłsudski, odsłonięto tablicę uwieczniającą braci. Vytautas Musteikis, bo tak nazywa się litewski rzeźbiarz, któremu zawdzięczamy powstanie pomnika, obawia się jednak, iż nie uniknie kontrowersji.

Rzeźbiarz liczy się z możliwą krytyką zarówno ze strony litewskiej jak i polskiej, ponieważ postać marszałka nadal wzbudza bardzo mieszane uczucia na Litwie. Musteikis twierdzi jednak, że jego celem było głębsze spojrzenie na historię. Jak sam mówi – nazwisko Piłsudski wśród Litwinów zazwyczaj wywołuje negatywne emocje. Wznosząc ten pomnik, chciałem spojrzeć na Józefa Piłsudskiego w szerszym kontekście i przypomnieć Bronisława Piłsudskiego, który praktycznie nie jest u nas znany.

Pomnik został wykonany z szarego granitu, nań znajdują się wykonane z brązu podobizny braci Piłsudskich, a pod nimi ważniejsze daty oraz fakty z życia obojga braci. Całość została napisana w języku litewskim, rzeźbiarz informuje, że chciał umieścić także polskie tłumaczenie, ale nie starczyło mu miejsca na tablicy.

Autor nie ukrywa nadziei, iż jego dzieło doprowadzi wśród Litwinów do licznych dysput na temat marszałka oraz jego brata, co w konsekwencji miałoby zmotywować społeczeństwo do pogłębiania wiedzy na temat Józefa Piłsudskiego, a także jego już prawie zapomnianego brata Bronisława.

Źródło: dzieje.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Damian Jemioło

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*