Warszawa literacka lat międzywojennych | Recenzja

Teresa Dąbrowska Warszawa literacka lat międzywojennych

Każdy prawdziwy turysta pragnie poznać uroki zwiedzanego miasta. Drogi do osiągnięcia tego celu są dwie: ów zwiedzający może zdać się na wiedzę przewodnika wycieczki lub spróbować samemu odnaleźć najciekawsze miejsca w poznawanej okolicy. A co jeśli nasz turysta marzy o odkryciu interesujących obiektów rodem z międzywojennej Warszawy? Wtedy z pomocą przyjdzie mu książka Teresy Dąbrowskiej pt.: Warszawa literacka lat międzywojennych.

Warszawa-literacka-lat-miedzywojennych_Teresa-Dabrowska,images_big,15,978-83-11-13068-5Niewielka w swej objętości pozycja przedstawia nam sylwetki 16 pisarzy, których los połączył z Warszawą. Niektórzy, jak Pola Gojawiczyńska, Bolesław Leśmian, Maria Kuśniewicz-Ukniewska, Zbigniew Uniłowski, czy Stanisław Ignacy Witkiewicz, urodzili się w tym mieście. Dla innych, np. Michała Choromańskiego lub Witolda Gombrowicza, Warszawa stała się drugim domem. Zdaniem pozostałych bohaterów tej książki, pokroju Marii Dąbrowskiej, Andrzeja Struga i Kazimiery Iłłakowiczówny, stolica była miejscem, w którym dzięki wydawnictwu Mortkowiczów lub przedsiębiorstwu wydawniczemu Gebethner i Wolff postawili swoje pierwsze kroki na ścieżce literackiej kariery. O tym, gdzie mieszkali i w jaki sposób spędzali wolny czas ci popularni i mniej znani twórcy literatury międzywojennej przeczytacie właśnie w książce Teresy Dąbrowskiej.

Mimo wielu znakomitych publikacji na temat życia literatów ukazanych na kartach Warszawy literackiej lat międzywojennych, do tej pory brakowało na polskim rynku wydawniczym pozycji, którą z racji niewielkich rozmiarów. Możemy bez problemu zabrać ją na spacer po Warszawie, by podążając śladem kolejnych postaci odkryć miejsca znane przed II wojną światową, a dziś zupełnie już zapomniane. Teresa Dąbrowska wyszła naprzeciw oczekiwaniom pasjonatom historii międzywojennej Warszawy i przygotowała prawdziwą perełkę literacką, która od pierwszych stron przenosi nas w kawiarnianą rzeczywistość starej stolicy.

Warszawa literacka lat międzywojennych z pewnością zyska uznanie nie tylko wśród turystów, ale również w kręgach miłośników biografii czołowych autorów literatury polskiej. To także znakomita pozycja dla mieszkańców stolicy, którzy chcieliby poznać bliżej historię swojego miasta i odnaleźć jej pozostałości we współczesnym obrazie stolicy. Wszystkich zainteresowanych przeszłością Warszawy oraz sylwetkami twórców literatury międzywojennej odsyłam do książki Teresy Dąbrowskiej i gorąco zachęcam do zwiedzania stolicy z Warszawą literacką lat międzywojennych w ręku.

Ocena recenzenta: 6/6

Ewa Kluska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*