We Francji odnaleziono wrak niemieckiego okręty podwodnego

W wodach kanału La Manche załoga poławiacza min HNLMS „Makkum” (należy do Royal Netherlands Navy) odnalazła wrak niemieckiego okrętu podwodnego, który zatonął w 1917 r. Odkrycia dokonano w październiku, jednak dopiero w listopadzie potwierdzono tożsamość okrętu.

Holenderscy marynarze dokonali tego odkrycia przypadkowo podczas mapowania dna, co nie oznacza, że nie poszukiwali akurat wraku podwodnego okrętu (od dawna poszukiwali okrętu O13, który w czerwcu 1940 r. zaginął na Morzu Północnym). Identyfikacją znalezionego wraku zajął się porucznik Jouke Spoelstra (specjalista od okrętów podwodnych Royal Netherlands Navy): analizował zdjęcia odnalezionego wraku, a potem dopasowywał do niemieckiego okrętu podwodnego stawiacza min typu UC II.

Okazało się, iż jest wrak okrętu SM UC-69, który należał do Kaiserliche Marine. Zatonął 6 grudnia 1917 r. w wyniku kolizji z innym tego typu okrętem: podczas zaminowywania torów wodnych, które prowadziły do portu w Cherborgu (i od niego) staranował go okręt U-96 i po 10 minutach poszedł na dno. Wówczas straciło życie 11 członków załogi, a 18 uratowało się i przetransferowało na pokład U-96.

Źródło: divers24.pl

Agata Śródkowska

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*