Budowa Zamku Dybów

Fundacja „Zamek Dybów i Gród Nieszawa” ma przyjemność zaprosić na imprezę, jakiej w Toruniu jeszcze nie było. Już 1 lipca o godzinie 13:00 na warowni rozpocznie się niezwykła diorama historyczna o nazwie „Budowa Zamku Dybów”, w której czynny udział będą mogli wziąć wszyscy zainteresowani mieszkańcy miasta i okolic. Sam Władysław Jagiełło potwierdził, że osobiście przybędzie tego dnia do swojej twierdzy! 

To pierwsza z dwóch zaplanowanych na ten rok imprez z cyklu „Toruń i Wisła, wspólny rejs przez wieki”. Wolontariusze Fundacji pragną w ten sposób zaznajomić Torunian z procesem powstawiania popularnego Dybosia, jak również podkreślić rolę jaką odegrała w tej historii Królowa Polskich Rzek. To także kolejna próba uczczenia trwającego Roku Rzeki Wisły.

Powstała w XV wieku polska warownia stanie się tego dnia miejscem obfitującym w zajęcia i konkurencje sprawnościowe, jak i te wymagające odrobiny wyobraźni od uczestników. W planach jest m.in. budowlany tor przeszkód, budowanie zamku z cegiełek, konstruowanie mostu Leonarda da Vinci, a także wspólne projektowanie i tworzenie drewnianych obiektów oraz gra terenowa.

Impreza ma mieć również charakter edukacyjny. Swoje stanowisko będą mieli doświadczeni archeolodzy, którzy przybliżą zebranym losy najciekawszego miejsca lewobrzeżnego Torunia. Na stanowiskach rzemieślniczych będzie okazja poznać sekrety dawnego budownictwa i stolarstwa. Flisacy będą transportowali na swoich łodziach budulec, wyjaśnią proces wydobycia piasku z rzeki, a ponadto pomogą przedostać się gościom z Bulwaru Filadelfijskiego na Zamek. Całość urozmaicą historyczne scenki obfitujące w walki prawdziwych rycerzy!

Punktem kulminacyjnym ma być jednak wieczorna biesiada utrzymana w średniowiecznej atmosferze. Już o 20:00 organizatorzy zaproszą zebranych do stołu na wspólny posiłek, którym będzie swojskie, pożywne jadło. Wraz z kolacją rozpocznie się jedyny w swoim rodzaju koncert muzyki dawnej, a o dobry humor biesiadników zadba niezastąpiony przy takiej okazji królewski błazen.
By jeszcze raz odwdzięczyć się mieszkańcom za udział w tym niecodziennym wydarzeniu, organizatorzy około godziny 22:00 planują pożegnać się w jak najbardziej efektowny sposób. Wówczas na zamkowym dziedzińcu rozpocznie się profesjonalny pokaz fireshow. Udział w wydarzeniu, jak i przygotowane atrakcje oraz strawa, są bezpłatne. Zapraszamy!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*