Większość 5 000-letniego miasta Perge nadal znajduje się pod ziemią. Prace archeologiczne trwają

Około 70 % z 5000-letniego starożytnego miasta Perge w Turcji, w południowej części Antalyi, pozostaje wciąż pod ziemią. Archeolodzy kontynuują prace wykopaliskowe, aby odkryć jego ukryte piękno.

Perge, położone w dzielnicy Aksu w Antalyi, uznawana jest za jedno z najważniejszych miast starożytnych na świecie, a także domem wybitnych starożytnych rzeźbiarzy. Obecnie archeolodzy kontynuują wykopaliska wzdłuż zachodniej części, a także próbują odkryć tunele wodne rozwidlające się w czterech różnych kierunkach, jak powiedział Dyrektor Muzeum w Antalyi, Mustafa Demirel. Od 2012 roku Muzeum prowadzi prace wykopaliskowe, powiedział Demirel, dodając, że starają się również, aby odwiedzający mogli lepiej zrozumieć starożytne miasto. (…) Wykopaliska archeologiczne zajmują dużo czasu i odbywają się w ramach określonego planu. (…). Do tej pory wykopano 30 % miasta. Na jego wschodzie płynie rzeka Cestrus, przy której znajduje się akropol z okresu hellenistycznego oraz artefakty z epoki brązu, okresu imperium rzymskiego i bizantyjskiego. Duża część miasta jest nadal pod ziemią, ale prace wykopaliskowe są kontynuowane w sposób zorganizowany – powiedział Demirel. W niedalekiej przyszłości archeolodzy zamierzają przywrócić dwie wieże, teatr, stadion i zapewnić przepływ wody w starożytnych fontannach. Zakłada się, że wieże zostaną odnowione do 2019 roku.

Demirel zwrócił również uwagę, że ministerstwo kultury i turystyki zakończyło prace związane z projektowaniem krajobrazu, aby powitać lokalnych i zagranicznych turystów. Artefakty, w tym posągi z II i III wieku p.n.e. są obecnie eksponowane w muzeum. Na starożytne miasto czeka ponad 250 000 gości w 2018 roku.

W Perge odbywają się wykopaliska archeologiczne od 1946 roku. Sarkofag starożytnego greckiego bohatera Heraklesa został odkryty właśnie tutaj i jest eksponowany w Galerii Phoenix Ancient Art w Genewie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*