Wielkie Miłości | Recenzja

A. Zieliński, Wielkie Miłości, Romanse, Zazdrości

Publikacja Andrzeja Zielińskiego przenosi czytelnika w świat miłosnych perypetii znanych Polek i Polaków.  Lekkość pióra autora, w połączeniu z ciekawą tematyką spowodowały, że niniejsza książka jest przyjemna i ciekawa w odbiorze. Jest to publikacja obowiązkowa, dla wszystkich zainteresowanych tematyką życia codziennego.

Andrzej Zieliński jest dziennikarzem i historykiem. W swojej pracy zawodowej zajmuje się badaniem zagadkowych i kontrowersyjnych historii w dziejach Polski. Do innych znanych publikacji wydanych przez autora należą: Sarmaci, katolicy, zwycięzcy oraz Żony, kochanki, damy, intrygantki.

W historii świata często można spotkać się z opisami związanymi z miłością, wielkimi skandalami i zdradami. Od czasów starożytnych tematyka ta wzbudza zainteresowanie wszelkiego rodzaju pisarzy, poetów oraz kronikarzy. Można powiedzieć wręcz, że wielkie miłości, zdrady i skandale miłosne są jednymi z najciekawszych tematów dotyczących życia codziennego w przeszłości.  Zachowane opisy źródłowe w głównej mierze informują o miłosnych perypetiach ludzi związanych z kręgiem władzy.  Jednak bardzo często, dzięki poetom, codzienne życie zwykłych ludzi staje się bardziej dostępne dla współczesnych. Wydawało by się, że w czasach średniowiecznych, czy nowożytnych kwestie związane z intymnym życiem ludzi, były swoistym tematem tabu. Nic bardziej mylnego – różni kronikarze, poeci przedstawiają życie erotyczne, wielkie miłości i romanse mające miejsce na dworach królewskich.

Publikacja Andrzeja Zielińskiego pt.: Wielkie Miłości, Romanse, Zazdrości przenosi czytelnika w świat największych skandali miłosnych w historii Polski. Autor opisuje perypetie miłosne nie tylko królów polskich, ale także innych wybitnych osobistości w dziejach naszego kraju.  Dzięki tej publikacji czytelnik może zapoznać się z mało znanymi szczegółami życia nietuzinkowych postaci w historii Polski. Jako cezurę czasową autor postawił sobie odzyskanie niepodległości Polski w 1918 r. Książka Andrzeja Zielińskiego w barwny sposób opisuje perypetie miłosne Polaków. Odbiorca publikacji ma szanse zapoznać się także z życiem codziennym, jakie panowało w epoce nowożytnej. Na wielki plus zasługuje dokonana, przez autora, dogłębna analiza dostępnych materiałów źródłowych.

Lekki styl autora powoduje, że książka jest przyjemna w odbiorze. Dodatkowym atutem jest ciekawa tematyka, która została poruszona w publikacji. Uzupełnieniem całości są liczne ilustracje, zdjęcia z wizerunkami osób, które są bohaterami poszczególnych rozdziałów. Styl autora nie budzi żadnych wątpliwości. Na końcu książki czytelnik może znaleźć bibliografię.

Podsumowując niniejsza publikacja jest obowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych tematyką życia codziennego, zwłaszcza z perspektywy: miłości, czy wielkich skandali.

Wydawnictwo: Prószyński i Ska

Ocena: 6/6

Marcin Zawadzki

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*