Wcierki rtęciowe i obcęgi | Recenzja

Z. Karaś, Wcierki rtęciowe i obcęgi

Poziom medycyny w dwudziestoleciu międzywojennym w Polsce nie był zbyt wysoki. I to chyba nie ulega dyskusji. A na polskiej wsi w tym okresie było jeszcze gorzej. Od niedawna czytelnik ma szansę zapoznać się z nimi bliżej i to w relacji naocznego świadka. Bo oto właśnie na polskim rynku wydawniczym ukazało się kolejne wydanie książkowe pamiętnika Zofii Karaś.

Cieniutka książeczka, która ukazała się nakładem wyd. Nawias, będąca reprintem wydanego po raz pierwszy przed II wojną światową pamiętnika z serii „Pamiętniki lekarzy”, jest świetnym sposobem na przyjrzenie się kwestii rozwoju medycyny w Polsce trudnego okresu dwudziestowieczna międzywojennego. Pozycja, która liczy sobie niespełna 150 stron, ukazała się w solidnej twardej okładce. Przedstawia trudną codzienność pracy lekarza na polskiej wsi. Losy te łatwiej poznawać dzięki formie, w jakiej została wydana pozycja. Wydawca genialnie zadbał, by była łatwa w lekturze, dzięki odpowiednio stylizowanej i dobranej wielkościowo czcionce. Ułatwiają życie czytelnikowi też bardzo krótkie rozdziały, z których każdy poświęcony jest innej historii. Dzięki temu łatwiej rozeznać się w narracji.

Pamiętnik, mimo, albo może dzięki temu, że został napisany prze lekarkę, przedstawia rzetelny i pełny obraz polskiej służby zdrowia i opieki medycznej. Fatalny obraz dodajmy. Pełen zabobonów i przesądów oraz wywodzących się rodem z średniowiecza metod leczenia, dalej stosowanych w chłopskich chatach. Nie tylko ówczesnej medycynie pamiętnik poświęca uwagą. Autorka wiele pisze także o zatrważającym poziomie życia ludności w południowych województwach i  przerażającej biedzie, jaka nie pozostawała bez wpływu na długość życia. Coś co nam dziś wydaje się niepojęte, wtedy było codziennością. To przeraża!

Mówiąc szczerze mnie książka wchłonęła na dobre. Pochłonąłem ją za jednym podejściem. Pochłonąłem ją, a ona pochłonęła mnie. Wciągnęła i długo nie wypuściła. Wstrząsnęła i na długo pozostała w umyśle. Bo takie książki jak ta po prostu trzeba znać!

Wydawnictwo: Nawias

Ocena recenzenta: 6/6

Dawid Siuta

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*