Czy wiesz dlaczego pistolet Mauser nazywano Piotr Malarz?

Po wydarzeniach, które miały miejsce 2 stycznia 1911 roku w Londynie na Sydney Street, pistolet Mauser C96 zyskał określenie „Piotr Malarz”. Na początku XX wieku w Londynie działała grupa Łotyszy dokonująca napadów na banki i sklepy jubilerskie. Rabusie stali się znani ze względu na śmiałość swoich działań oraz odwoływanie się do anarchizmu uznając napady za formę „propagandy czynem”.

Na czele gangu stał człowiek o pseudonimie Piotr Malarz. Pomimo, że policja starała się dowiedzieć kim jest nigdy tego nie ustalono. Mógł nim być łotewski artysta i uczestnik rewolucji 1905 roku Gederts Eliass lub Janis Zhaklis, członek łotewskiej partii socjaldemokratycznej, który został później anarchistą.

2 stycznia 1911 po otrzymaniu od informatora informacji o kryjówce grupy Piotra Malarza policja otoczyła budynek przy londyńskiej Sydney street. Gdy policja chciała dokonać aresztowania funkcjonariuszy przywitał grad pocisków, między innymi z używanego przez Piotra Malarza pistoletu Mauser C96. Wymiana ognia trwała przez sześć godzin. Na miejsce ściągnięto oddziały wojska, a nawet jedno działo, które ostrzeliwało budynek. Akcję nadzorował przybyły na miejsce Winston Churchill, który był wówczas Ministrem Spraw Wewnętrznych.

Po sześciu godzinach ostrzeliwany budynek zaczął się palić. W środku znaleziono ciała dwóch członków grupy Piotra Malarza, jednak on sam zdołał zbiec. Podczas walki zginęło trzech policjantów, a wielu odniosło rany.

Mausera C96 zaczęto nazywać Piotrem Malarzem głównie w Irlandii, podczas Powstania Wielkanocnego przeciwko Brytyjczykom i późniejszej walki niepodległościowej.

Zdj. Wikimedia Commons

One Comment

  1. Wkradł wam się błąd na stronę, bo Piotr Malarz używał C96 kalibru 7.63mm a na zdjęciu jest tzw. Czerwona Dziewiątka (Red 9), czyli C96 na naboje 9mm Parabellum, który powstał dopiero podczas pierwszej wojny światowej na zamówienie armii niemieckiej. Pozdrawiam

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*