Wojska górskie II Rzeczypospolitej 1918-1939 | Recenzja

W. B. Moś, Wojska górskie II Rzeczypospolitej 1918-1939

Historia jako dziedzina nauki jest opisem czasu minionego, z którego składa się ludzkie życie. Przedstawienie wybitnych jednostek, grup czy oddziałów w świetle bohaterstwa to zadanie, które ciekawie przedstawił dr Wojciech B. Moś w książce pt „ Wojska górskie II Rzeczypospolitej 1918-1939”, Wydawnictwa Avalon.

Pamieć należną poległym jest ważnym elementem patriotyzmu. Autor niniejszej publikacji stara się ukazać panoramę walk i bitew toczonych w II wojnie światowej ze strony porażki, ale także przedstawia momenty zwycięskie i małych sukcesów polskich wojsk. Wiara i duch bojowy podhalańskich górali przeciwstawiał się rezygnacji i chaosowi panującemu w sztabach u dowódców. Stąd chyba niezadowolenie i niezrozumienie u prostych żołnierzy, którzy chcieli walczyć. Taki portret Podhalańczyków daje dużo do zastanowienia się także w czasach obecnych, kiedy tworzy się patriotyzm i myśl, jak dużo jest się gotów poświęcić dla Ojczyzny. Na 274 stronach znajdujemy liczne opisy umundurowania, emblematów, czy uzbrojenia. Widzimy także, jaki wpływ mają dobre lub błędne decyzje na morale żołnierzy. Ukazanie w bardzo dobrym świetle Podhalańczyków, ktorych poznajemy od pierwszych stron, może zaciekawić (opisy mundurów, peleryn) czy nawet zadziwić (rola symbolu swastyki). Taka wiedza jest pomocna przy różnych wspomnieniach, świętach wojskowych albo narodowych, bo zasługi opisanych oddziałów górskich są w wymiarze całego kraju.

Spora dawka naukowej analizy wojsk polskich niesie i ukazuje ducha walki wśród górskich jednostek, jednak świadomość przegranej z perspektywy czasu inaczej wygląda, gdy porównamy ją z niemieckim uzbrojeniem. Nasuwa się wniosek, że tak być musiało i nie mieliśmy szans w starciu z czołgami. Innym zaś aspektem jest danie młodemu pokoleniu pewnego wzorca postępowania, a to się temu historykowi udało. Warto sięgnąć po tę publikację, wydaną w 2020 roku w Krakowie, która obok innych książek tego autora, jest kontynuacją opisu przedwojennej armii, m.in.” Wojska górskie w armiach świata”, „ Strzelcy Podhalańscy 1918-1939”, „ Polskie szkolnictwo wojskowe. Odznaki, emblematy, dokumenty”, czy „ W garnizonie Bielsko-Biała. 3. Pułk Strzelców Podhalańskich, 21. Pułk Artylerii Lekkiej.” Bogate w zdjęcia opracowanie, bibliografia, indeks nazwisk oraz aneks na końcu książki, uzupełnia całość i jest bardzo pomocne przy wyszukiwaniu informacji.

Wysiłek całego społeczeństwa, które od samego początku istnienia II RP w 1918 roku pomagało wojsku, zmienne losy traktatów politycznych oraz sama II wojna światowa, doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości. Można się spierać o pełny jej wymiar, lecz poznanie patriotycznych czynów przodków, daje powód by być z nich dumnym. Książkę przeczytałem z zainteresowaniem i ciekawością, polecam ją innym czytelnikom.

Wydawnictwo: Avalon

Ocena recenzenta: 6/6

Paweł Marek

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*