Współczesny człowiek nosi w sobie gen neandertalczyka

Choć wydaje nam się, że nasz pradawny przodek wymarł ponad 35 tysięcy lat temu. Nic bardziej błędnego, bowiem jak udowodnili naukowcy homo sapiens odziedziczył po swym przodku od 1-5% jego DNA.

Badacze postawili w ostatnim czasie ważne pytanie: czy ma to wpływ na zdrowie dzisiejszego człowieka? Epidemiolodzy starają się analizować dane o ludziach, które znajdują się w UK Biobanku. Ośrodek ten powstał przy Uniwersytecie Oxfordzkim i posiada dane medyczne o pół miliona Brytyjczyków. Dostęp do nich mają zarówno naukowcy akademiccy oraz doktoranci z różnych uczelni.

Janet Kelso z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka w Lipsku była współautorką odkrycia neandertalskiego DNA w genomie człowieka XXI wieku. Zainteresowała się działalnością  brytyjskiego centrum BioBanku, gdzie pracuje naukowo nad zagadnieniem wpływu dziedzictwa neandertalczyka dla naszego zdrowia. Analizy te pomogą badaczom w poznaniu ewolucji człowieka.

Dotychczas badaczom udało się wytypować 112338 osób, dzięki którym świat medycyny może poznać wpływ genów naszego przodka na nasze zdrowie. Nie ma wątpliwości, że posiadanie genów neandertalskich w DNA człowieka zwiększa ryzyko między innymi: palenia papierosów, większego zapotrzebowania na pokarmy mięsne. Osoba taka nie jest rannym ptaszkiem, jest bardziej podatna na oparzenia słoneczne, a także tendencję do zaburzeń psychicznych.

Ponadto naukowcom udało się potwierdzić wcześniejszą hipotezę, która postulowała fakt, że dzięki neandertalskim matkom współcześni ludzie zawdzięczają posiadanie odporności na różne wirusy. Posiadamy także tak zwany wariant +D, który koduje białko zwane mikrocefalią. Gen ten odpowiada za rozwój mózgu u człowieka.

UK Biobank odgrywa ważną rolę w postępujących badaniach nad medycyną ewolucyjną. Warto dodać, że homo sapiens wymieszał się z neandertalczykami, ale również z denisowianami, których fragmenty szkieletów niedawno odkryto na obszarze Syberii. Zrodził się pomysł, by kolejne biobanki powstały na terenie Azji, aby zadać sobie trud badawczy o możliwość wpływu linii denisowiańczyków na współczesnych ludzi.

Źródło: www.tvp.info
Fot. Wikimedia Commons

Ewelina Kazienko

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*