Zaprezentowanie depozytu po żołnierzach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie

W zeszłym tygodniu w Dowództwie Garnizonu Warszawa pokazano ok. 4,3 tys. depozytów po żołnierzach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Zbiór ten stanowią m.in. przedmioty codziennego użytku i dokumenty. Celem prezentacji było odnalezienie rodzin bohaterów II wojny światowej.

Prezentacja odbyła się 21 listopada w Dowództwie Garnizonu Warszawa i była połączona z pokazem spotu informacyjnego nt. możliwości odbioru przedmiotów. W liczącym blisko 4,3 tys. depozytów zbiorze znalazły się np. prywatna korespondencja, odznaczenia, legitymacje, fotografie najbliższych czy biżuteria i przedmioty codziennego użytku (m.in. brzytwy czy zapalniczki).

MON podkreślił, iż był to ważny dzień, ponieważ celem tej prezentacji była możliwość odnalezienia rodzin żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, którym zostaną przekazane po nich pamiątki (po udokumentowaniu prawa do dziedziczenia) przekazane dzięki współpracy Wojskowego Biura Historycznego, Archiwum Akt Nowych i brytyjskich instytucji.

MON zwróciło również uwagę na „bardzo szeroki” wykaz jednostek, których służyli żołnierze, np. w Dywizjonach 303 i 305, O.R.P. „Sokół, „Orkan” czy „Grom”, w 1 Brygadzie Strzelców, 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej i w wielu innych. Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie powstały w 1939 r. na mocy międzysojuszniczej umowy Polski, Francji i Wielkiej Brytanii, a rozwiązano je w roku 1947. Żołnierze brali udział w licznych walkach na frontach Afryki i Europy (np. w bitwie o Anglię). W momencie rozwiązania formacji było ich ok. ćwierć miliona.

Źródła: dzieje.pl, tvp.info, historia.org.pl

Fot.: Ministerstwo Obrony Narodowej 

Agata Śródkowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*