Wywiad i kontrwywiad po 1918 | Recenzja

Wywiad i kontrwywiad a bezpieczeństwo Polski odrodzonej po 1918 roku, red. H. Ćwięk

Polskie tajne służby, które powstawały już w czasie pierwszej wojny światowej, a więc jeszcze przed odrodzeniem państwa polskiego, stały się jednym z filarów, na których oparło się istnienie młodej Polski. A po 1918 roku rozbudowywały się szybko i prężnie.  Działalność wywiadu i kontrwywiadu Polski odrodzonej zasługuje ciągle należy do jednych z najmniej zbadanych tematów dotyczących dwudziestolecia międzywojennego. Ta pozycja stanowi świetne studium działalności i organizacji polskich tajnych służb.

„Wywiad i kontrwywiad a bezpieczeństwo Polski odrodzonej po 1918 roku” to książka stanowiąca rezultat wieloletnich i wnikliwych badań grona wybitnych specjalistów, na temat polskich tajnych służb w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Książka – jak sugerują wydawcy – jest przeznaczona nie tylko dla profesjonalistów, lecz także dla szerokiego grona miłośników historii, zainteresowanych chlubnymi i heroicznymi, a często dotąd nieznanymi, dziejami wywiadu i kontrwywiadu II RP.

Pozycja składa się z 15 artykułów naukowych dotyczących tematu głównego. Każdy z nich cechuje się wyjątkową fachowością i solidnym warsztatem naukowym. Aparaty badawcze każdego z nich także są bardzo wysoko rozwinięte. Niestety niektóre z nich czyta się bardzo ciężko, głównie z uwagi na wysoce naukowy styl i sposób przekazu informacji.

Wydawnictwo: IPN

Ocena recenzenta: 5/6

Dawid Siuta

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*