Wywiad z Indianą Neidellem gospodarzem kanału The Great War

JT: Obecnie macie około 225 tysięcy subskrybentów na YouTubie. To bardzo dużo jak na kanał poświęcony historii. Skąd wziął się ten sukces?

IN: Cóż, uważam, że to styl naszego programu. Mam na myśli to, że nie osądzamy – kiedy prezentuję wydarzenia, to nie ma u nas „tych dobrych” i „tych złych”. W przeciwieństwie do drugiej wojny światowej, która miała dość oczywistych „złych”, w pierwszej ich brakuje. Poza tym, mając około 520 minut na cotygodniowe odcinki każdego roku, możemy zająć się rzeczami, które umykają innym, na przykład front w Libii, bitwy pomiędzy Brytyjczykami i Bułgarami oraz bardziej zagłębić się w różne wydarzenia, zamiast zajmować się całościowym obrazem wojny. Bardzo ważna jest dla nas prezencja naszego programu. Studio jest zaprojektowane w stylu retro tak by przypominało czasy sprzed 100 lat. Mamy także dużo dobrych grafik oraz oryginalne materiały filmowe z okresu wojny udostępnione nam przez archiwa British Pathé. Myślę że to wszystko składa się na popularny kanał, który jest wypełniony wiedzą, lecz nie jest jednocześnie ciężki w odbiorze, czy śledzeniu. Jest łatwo dostępny.

JT: Wasz program z pewnością bardzo przykłada się do szerzenia wiedzy o wielkiej wojnie, która dla większości jest tematem obcym. Jaka jest według Pana rola propagowania historii, szczególnie poprzez nowoczesne media?

IN: Dzisiejsze media z reguły patrzą na historię przez pryzmat dzisiejszych czasów, co oznacza narzucenie naszych postaw moralnych i standardów na ludzi i czasy, którzy mieli inne standardy, poglądy i sposób życia. Nie podoba mi się ten trend. Uważam, że propagowanie historii powinno polegać na pokazywaniu ludziom jak rzeczy, które mają miejsce dziś miały miejsce już kiedyś oraz, że możemy uczyć się na naszych błędach, jeśli zrozumiemy naszych przodków. Jednakże kiedy ludzie i wydarzenia z przeszłości są nam pokazywane jako dwuwymiarowe, plastikowe rzeczy, a nie jako prawdziwi ludzie i wydarzenia – takie jakie widzimy i spotykamy na co dzień – to wydaje mi się to nie tylko bezsensowne, lecz także niebezpieczne, ponieważ traci się wtedy kontakt z tym, co uczyniło nas takimi jakimi jesteśmy. W naszej serii bardzo staram się przedstawiać ludzi z zachowaniem ich człowieczeństwa, pokazywać wydarzenia w kontekście ich celów i motywacji. Uważam, że sprawia to, że odcinki są o wiele ciekawsze.

JT: Jako historyk nie mogę nie zapytać o to, jakie są wasze podstawowe źródła? I przy okazji, czy mógłby Pan polecić jakieś pozycje z literatury, których używa Pan w trakcie tworzenia programu?

IN: O rany. Korzystamy z dziesiątek różnych książek. Wykorzystujemy także gazety z okresu wojny, a także kilka źródeł dostępnych on-line. Robimy użytek zarówno z prac bardzo ogólnych jak i tych, które dotyczą bardzo szczególnych tematów. Listę moich ulubionych źródeł można znaleźć pod jednym z filmów na naszym kanale. Mamy także sklep na amazon.com, na którym można zamiesić około 20 różnych książek (jeśli dokona się zakupu przez ten sklep, to otrzymujemy część zysków ze sprzedaży). Poleciłbym tytuły właśnie z tego sklepu, a szczególnie Martina Gilberta oraz Petera Harta. Tutaj jest link do naszego sklepu: http://astore.amazon.com/thegreatwarchannel-20

JT: Dziękuję za interesującą rozmowę.

Kanał „The Great War” mogą Państwo znaleźć pod tym adresem: https://www.youtube.com/channel/UCUcyEsEjhPEDf69RRVhRh4A

Kanał można wesprzeć na stronie Patreon: http://patreon.com/thegreatwar

Jan Jakub Tyszkiewicz – absolwent historii i student prawa, z przekonania libertarianin i wolnorynkowiec. Szczególnym zainteresowaniem darzy historię USA oraz kryzysów, mechanizmy gospodarki oraz ekonomię.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*