Wywiad z Indianą Neidellem gospodarzem kanału The Great War

Indiana Neidell jest gospodarzem i scenarzystą youtubowego kanału The Great War poświęconego tematyce pierwszej wojny światowej. Można znaleźć na nim dużo materiałów dotyczących nie tylko przebiegu konfliktu, poszczególnych bitew, czy jego genezy, lecz także filmy traktujące, m.in. o ważnych postaciach tamtego okresu, znanych osobach, które brały udział w wojnie, technologii, czy uzbrojeniu. Dodatkowo w opisie filmów można znaleźć źródła oraz tytuły książek, dzięki którym można pozyskać więcej informacji.

Jan Tyszkiewicz: Czemu program o Wielkiej Wojnie? Co, według Pana, czyni ten konflikt tak interesującym i ważnym?

zdjęcie 1Indiana Neidell: Cóż, było już chyba z milion programów dokumentalnych o drugiej wojnie światowej, lecz stosunkowo mało o pierwszej, co jest dziwne i niefortunne, ponieważ druga jest pod wieloma względami jedynie kontynuacją pierwszej. Także wiele okoliczności związanych z początkiem pierwszej wojny światowej – ultranacjonalizm, ksenofobia i społeczeństwo europejskie, które nie widziało prawdziwej wojny od pokoleń oraz nie rozumiało jej koszmaru – jest dziś bardzo na czasie. Dzisiejszy świat bardzo przypomina ten z 1913.

JT: Jak trafił Pan do programu?

IN: Wiosną 2014 roku spotkałem się ze Spartacusem Olssonem, prezesem niemieckiej sieci Mediakraft, żeby zrobić „burzę mózgów” i stworzyć jakiś nowy kanał. Setna rocznica wybuchu pierwszej wojny światowej była już za kilka miesięcy, więc wymyśliliśmy, że będziemy omawiać wojnę tydzień po tygodniu dokładnie 100 lat później. Uznaliśmy, że był to najlepszy ze wszystkich naszych pomysłów. Prowadzę program i piszę scenariusze z kilku powodów: o pierwsze pomysł był w połowie mój, po drugie studiowałem historię na uniwersytecie, więc wyszukiwanie informacji nie stanowi dla mnie problemu, przez większość mojego życia pisałem też scenariusze, więc to także nie stanowiło problemu, po trzecie ludzie z Mediakraft widzieli jak występowałem w innych programach i chcieli żebym został gospodarzem jednego z ich projektów, choć nie wiedzieli jeszcze konkretnie jakiego. Wtedy pojawił się nasz pomysł, który wydał się idealny.

JT: Wasz program zajmuje się historią pierwszej wojny światowej tydzień po tygodniu. Kto wymyślił taką właśnie formę? Jaki był główny powód przyjęcia takiej formy?

IN: Naszą platformą miał stać się YouTube, więc filmy musiały pojawiać się co najmniej raz na tydzień by udało nam się zbudować bazę widzów, dlatego też program miał mieć formę cotygodniową od samego początku. Tradycyjne filmy dokumentalne zawsze były tworzone z myślą o konkretnym temacie i jeśli mielibyśmy działać w ten sposób, to zrobilibyśmy jeden odcinek tylko o froncie wschodnim, jeden o zachodnim, może po jednym o Gallipoli i działaniach w Mezopotamii, i tak dalej. Zobaczyliśmy jednak szansę na zrobienie czegoś nowego – śledzenia konfliktu na wszystkich frontach tydzień po tygodniu, tak by można było zobaczyć jak rozwijała się wojna oraz jak wszystkie wydarzenia na całym świecie były ze sobą powiązane zamiast patrzeć tylko na konkretne aspekty.

JT: Nagrywacie także dużo specjalnych odcinków poświęconych m.in. ważnym postaciom historycznym, wydarzeniom, czy nowym technologiom takim jak gazy bojowe, czy sterowce. W niektórych odcinkach odpowiadacie także na pytania zadane w komentarzach. Warto też wspomnieć o tym, że współpracujecie z innymi kanałami, jak np. C&Rsenal. Czy to wszystko było zaplanowane od samego początku, czy pojawiło się dopiero przy realizacji?

IN: Nasz program, poza tym, że jest realizowany w czasie rzeczywistym, jest także interaktywny, co jest nowe dla programów dokumentalnych. Jeśli oglądasz, powiedzmy, „Cosmos” prowadzony przez Neila DeGrasse Tysona, to nie możesz do niego napisać czegoś ciekawego tak by stało się to potem częścią serii. Jej tworzenie, nagrywanie i edycja jest gotowa na długo zanim odcinek zostanie udostępniony widzom. W przypadku naszej serii wygląda to inaczej, a komentarze są dla nas bardzo cenne, mogą być nawet źródłem anegdot i materiałów źródłowych, o których nie mieliśmy pojęcia. Każdego tygodnia odpowiadamy na dziesiątki komentarzy i bierzemy pod uwagę najpopularniejsze sugestie dotyczące odcinków specjalnych. Na przykład nagraliśmy odcinek o Hitlerze w w okresie pierwszej wojny światowej, co było bezpośrednią odpowiedzią na setki próśb o taki odcinek. Współpraca z innymi kanałami na YouTubie była czymś, co planowaliśmy od samego początku, lecz nie wiedzieliśmy wtedy jeszcze, z kim ją podejmiemy. Współpraca to świetna okazja zarówno dla naszego kanału, jak i dla tych, z którymi współpracujemy, na znalezienie nowych widzów i poszerzenie grupy odbiorców.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*