XV-wieczna brytyjska moneta z czasów króla Edwarda V sprzedana na aukcji

XV-wieczna brytyjska moneta z czasów króla Edwarda V  została sprzedana na aukcji. Edward V, w okresie od 9 kwietnia do 25 czerwca 1483 roku był królem Anglii. Pochodził z dynastii Yorków. Był jednym z synów Edwarda IV i Elżbiety Woodville. W 1471 roku był księciem Walii. Został zdetronizowany i uwięziony w Tower. Przypuszcza się, że zostali zamordowani przez Ryszarda Lwie Serce, Jamesa Tyrrella i Henryka VI Tudora, księcia Buckingham i księcia Norfolk, lecz nie jest to jeszcze potwierdzony fakt.

Cenny zabytek kultury materialnej, jakim jest moneta z  wizerunkiem św. Michała Archanioła zabijającego  smoka odkrył Brian Biddle. Zarejestrował ją w Dorset Contry Museum w Dorchester.

Nabywca monety zapłacił za nią ponad 50.000 funtów. Jeden z anonimowych internautów zaproponował znaczne wyższą cenę. Czekano więc aby cena spadła i liczono, ze znajdzie się kupiec który nabędzie ją za mniej więcej 12- 15 .000.

W wyniku przeprowadzonych badań, uznano, że moneta ta wybita została w czasach panowania młodego, 12 letniego króla Edwarda V.

Po przeprowadzonej żywiołowo licytacji, podczas której obstawiano ceny wahające się w przedziale od 16.000 funtów, jeden z zainteresowanych kupił tę monetę za najwyższą podaną cenę, tj. 50. 400 funtów.

Źródła: dorsetecho.co.uk, o2.pl, wikipedia.org, BBC.co.uk, englishmonarchs.co.uk, encyklopedia.pwn.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Magdalena Majkowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*