XVI-wieczna zbroja w hiszpańskim zamku

XVI-wieczna zbroja w hiszpańskim zamku. Odkrycie w pobliżu Salamanki

Archeolodzy odkryli kompletną zbroję w hiszpańskim zamku niedaleko Salamanki

Kompletna, XVI-wieczna zbroja w hiszpańskim zamku Matilla de los Caños del Río została odkryta w trakcie prac archeologicznych w pobliżu Salamanki prowadzonych przez badaczy z Arbotante patrimonio e innovación SL.

Prace archeologiczne prowadzone w zamku Matilla de los Caños del Río od początku 2023 roku ujawniły wewnętrzne i zewnętrzne mury zamku. Znaleziono pozostałości okrągłych wież i zbrojowni, w której odkryto cały wachlarz broni z XVI wieku, w tym kompletną zbroję, składającą się z prawie pięćdziesięciu elementów. Zbroję odkryto w towarzystwie zdobionego noża i kuszy inkrustowanej kością. W rozmowie z Salamanca24horas archeolog Iván García Vázquez powiedział:

Zbroja ma wszystkie swoje funkcjonalne elementy, składa się z hełmu, napierśnika, kratki, ochraniaczy na łokcie, skwarek i innych zabezpieczeń rąk i nóg.

Zobacz więcej w materiale poniżej:

Znaleziono także groty do kusz, które były w stanie przebić kolczugę i zbroję. Archeolodzy natrafili także na kamiennie i metalowe kule.

Wcześniej uważano, że zamek został zbudowany po arabskim podboju Półwyspu Iberyjskiego, który stał się częścią Kalifatu Umajjadów w okresie 711-732 roku. Niewiele jednak wiadomo o historii zamku.

Źródła wskazują, że został on zniszczony na rozkaz Ferdynanda II Aragońskiego w 1505 roku. Ruiny zamku znajdują się na północ od wioski Matilla de los Caños del Río, na niewielkim wzgórzu w strategicznym miejscu z widokiem na płaskie równiny.

Później, wraz z utworzeniem obecnych prowincji w 1833 roku, Matilla została wcielona w prowincję Salamanka, w regionie Leonese.

Umajjadzi

Umajjadzi (Banu Umajja) byli dynastią, która rządziła islamskim kalifatem od 661 do 750 roku. Umajjadzi byli pierwotnie ważnym klanem z Mekki, który przejął władzę w szybko rozwijającym się świecie islamskim.

Czternastu członków klanu rządziło Imperium Arabskim jako kalifowie. Ostatni z nich został pokonany w 750 roku, po czym władza przeszła na dynastię Abbasydów. Zbiegły książę, Abd ar-Rahman I, kontynuował dynastię na Półwyspie Iberyjskim. Tam Umajjadzi pozostali u władzy do 1027 roku.

Źródło: Arbotante

Comments are closed.